Експозиція “Полтавщина в роки незалежності (1991-2020 рр.)” у Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського

24 серпня 1991 р. Україна проголосила свою незалежність, основним результатом чого стало утвердження її як суверенної держави та визнання світовим співтовариством.

Цій важливій події присвячено експозицію “Полтавщина у роки незалежності” (1991-2020 рр.), яка постійно діє в Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського.

Основними документами нашої держави є Декларація про державний суверенітет України (1990 р.), Акт проголошення незалежності 24 серпня 1991 р. і Конституція України (1996 р.). В експозиції представлені тексти цих документів. Особливу увагу звертаємо на унікальний експонат - примірник Конституції України, прийнятої на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 р., з підписами народних депутатів України другого скликання – Левка Лук’яненка, Ігоря Юхновського, Олександра Мороза, Михайла Сироти, Івана Плюща, Леоніда Кравчука, Лілії Григорович, Миколи Жулинського, Ніни Карпачової, Юрія Костенка, Олександра Ємця та багатьох інших. Цей експонат передав до музею народний депутат України другого скликання Володимир Головко.

Полтавська область - одна з центральних областей України, утворена 22 вересня 1937 р. Територія області - 28,8 тис. кв. км, де проживає 1 млн. 381 тис. чол.

Однією з провідних бюджетоутворюючих галузей економіки Полтавщини є промисловість, яка формує майже половину валової доданої вартості області. Промисловий комплекс області –  це понад 1300 підприємств різних форм власності, з них майже 200 – великі та середні, решта – малі та мікро-підприємства. На сьогодні візитівками індустріального розвитку регіону є паливно-енергетичний комплекс, добувна промисловість, машинобудування та харчова промисловість.

 Паливно-енергетичний комплекс Полтавської області включає в себе нафтогазовидобувну, переробну галузі та транспортування нафти і газу. Полтавщина займає провідні позиції в загальних обсягах видобутку вуглеводнів в Україні: питома вага видобутку газу природного становить 43,0%, нафти сирої – 10,0% та газового конденсату – 60,0%.

НГВУ “Полтаванафтогаз” - серед лідируючих підприємств галузі в Україні. Район робіт охоплює територію Полтавської області та прилеглих районів Дніпропетровської та Сумської областей. Видобуток нафти та газу здійснюється на 25 родовищах. В експозиції - фото деяких із них.

Локомотивом розвитку промисловості є машинобудівна галузь, в якій зосереджено найбільшу кількість інноваційно-активних підприємств, що забезпечують виробництво продукції з високим рівнем доданої вартості. Найрозвиненіша галузь машинобудування Полтавщини - транспортне машинобудування, на яке припадає майже 10% обсягу промислової продукції області та понад 50% продукції машинобудування. В галузі працюють такі промислові гіганти, як Крюківський вагонобудівний завод, АвтоКрАЗ, Кременчуцький колісний завод та інші.

ПАТ «Крюківський вагонобудівний завод» - лідер вітчизняного вагонобудування. Підприємством освоєно випуск сучасної імпортозамінної продукції - міжрегіональних швидкісних двосистемних електропоїздів, які за технічними характеристиками та рівнем комфорту і сервісного обладнання за певними критеріями перевищують зарубіжні зразки даного класу. Матеріали про завод представлені в музейній експозиції.

Серед провідних підприємств області почесне місце належить АТ “Полтавський завод медичного скла” - лідеру у виробництві ампул для лікарських препаратів в Україні. Продукція підприємства використовується в медичній та мікробіологічній галузях. Сьогодні завод виробляє понад 1 млрд. 900 млн. ампул та 4 млн. пробірок на рік. В експозиції - зразки продукції підприємства.

Традиційним для Полтавщини є також виробництво якісних харчових продуктів та напоїв. В експозиції представлені зразки продукції
таких підприємств області: ВАТ “Глобинський маслозавод», ТОВ “Лубенський молочний завод”, ПрАТ “Фірма “Полтавпиво”, ПрАТ “Миргородський завод мінеральних вод” та інших. 

Значне місце у господарському комплексі Полтавщини займає агропромисловий сектор. Серед передових підприємств галузі слід відзначити кооператив “Батьківщина” Котелевського району, що на протязі багатьох років має стабільно високі показники. Голова
підприємства - заслужений працівник сільського господарства Олександр Коросташов, удостоєний високого звання Героя України. В експозиції представлено матеріали про діяльність господарства, його працівників, фото і документи О. Коросташова. Також представлені фото та документи інших успішних керівників господарств області Героїв України Тетяни Корост (“Маяк” Котелевського району) і Семена Антонця (“Агроекологія” Шишацького району).

Полтавщина - батьківщина багатьох видатних діячів культури і мистецтва. Серед них – відома українська співачка, Народна артистка УРСР, Герой України Раїса Кириченко. В музейній експозиції – її фото, документи, нагороди, концертний костюм.

Широко представлені в експозиції матеріали про участь полтавців у Євромайдані та антитерористичній операції на сході України. Вшановано пам'ять Героїв Небесної Сотні з Полтавщини, яких посмертно удостоєно звання Героя України - Ігоря Сердюка й Андрія Черненка, та загиблих учасників АТО - Антона Цедіка, Валерія Боняківського, Дмитра Коряка, Олександра Горячевського, Дениса Синюка й багатьох інших.

20 08 24 nezalejnist01

20 08 24 nezalejnist01

20 08 24 nezalejnist01

20 08 24 nezalejnist01