Виставка «Світло його зорі», присвяченої 100-річчю від дня народження Олеся Гончара

Виставка присвячена 100-річчю від дня народження класика світової літератури  – Олеся Гончара. На ній представлені матеріали із фондових колекцій – листи Олеся Гончара 30-х – 70-х років ХХ ст., видання його творів з дарчими написами, документи, унікальні фотографії.

Літературознавці й сам О. Гончар офіційно вважають місцем народження письменника слободу Суха Кобеляцького району. Хоча народився він у передмісті Дніпропетровська – Ломівці. Але малим, коли померла мати, Тетяна Гаврилівна, був забраний дідусем і бабусею у Суху на виховання.

О.Гончар навчався в місцевій початковій школі, інтернаті с. Хорішки, закінчив Бреусівську семирічку і в 1933 р. почав працювати в редакції Козельщинської районної газети «Розгорнутим фронтом».

В експозиції – родинні фото, листи Олеся Гончара з Сухої, екземпляр газети з дописами молодого сількора, листи, фото друзів юності, з якими починав свої перші літературні спроби – Леоніда Лупана, Павла М’якушки, Василя Тараненка, Федора Демченка.

У 1934 р. майбутній письменник навчається в Харківському технікумі журналістики ім. М.Остроградського. А влітку приїздить до Сухої.

Після технікуму – навчання в університеті. Друкує свої перші літературні спроби, повісті «Черешні цвітуть», «Над країною спів…», «Степова легенда». Літературними вчителями були Петро Панч і Павло Тичина.

Із початком війни у складі студентського батальйону йде на фронт. «Мені судилося, крім окопів, оточень і атак ще й колючі дроти Білгорода, Холодної гори, Полтави (про це роман «Циклон»), - писав у Щоденниках Олесь Гончар. Війну закінчив у 1945 р. в Празі. В експозиції фронтові фотографії, післявоєнні листи, твори з дарчими написами автора.

Олесь Терентійович не раз приїздив на Полтавщину, гостював у рідних, був учасником Горьківських читань у Мануйлівці, приїздив у Миргород, де директором музею Давида Гурамішвілі був друг юності Олесь Юренко. В експозиції фото, листи цього періоду.

У 1981 р. проїхав Гоголівськими шляхами. Його зацікавила доля Ю.В.Кондратюка, «українського Ціолковського». З-під пера Олеся Гончара з’явилась повість «Геній в обмотках».

Останній роман письменника «Твоя зоря», удостоєний Державної премії СРСР, можна вважати автобіографічним. Про роман Олесь Терентійович писав: «Це ж полтавська книжка! Прийміть її в дарунок від автора, якому і зблизька і здалека видно шляхи полтавські».

Концепцією експозиції є не лише віхи життєвого шляху класика української літератури, пов’язані з Полтавщиною, а й те літературне середовище, в якому жив і творив письменник, кого любив і хто любив його.