Автор: ІСОМ Ukrtine

Ми не можемо передбачити всі результати впливу пандемії COVID-19  на музейний сектор, особливо це стосується економічних втрат. Однак уже зараз примусове закриття музеїв та відсутність там більшості персоналу можуть серйозно вплинути на збереження та безпеку колекцій.
Дотримуючись усіх необхідних заходів для стримування поширення хвороби, а також тими, що спрямовані на безпеку населення, музеї зобов’язані виконувати свою первинну функцію - збереження культурного надбання людства.
Заклади культури по всьому світу вже демонструють стійкість і креативність в спілкуванні зі своєю аудиторією онлайн. Щоб допомогти їм у ці невизначені часи ми – Міжнародна рада музеїв (ICOM), за допомогою Міжнародного комітету з охорони природи ICOM (ICOM-CC), підготували "пам’ятку на час пандемії" щодо того, як зберігати музейні колекції під час надзвичайних ситуацій, поставивши безпеку музейних працівників на перше місце.
Зверніть увагу, що ці рекомендації були складені 4 квітня 2020 року. Вони враховують вказівки щодо запобігання поширення Covid-19 та постійно оновлюються. Звертайтеся до органів місцевого самоврядування, установи у якій працюєте та ВООЗ/МОЗ за найновішими вказівками щодо вашої безпеки та безпеки колекцій.

 ЗАГАЛЬНЕ

1. У всьому світі заохочують державні інституції закритися для відвідування до тих пір, поки пандемія Covid-2019 не перестане бути загрозою. У вашому закладі повинні перебувати лише необхідні для функціонування музею працівники: охорона, інженери та той персонал, який відповідає за збереження колекцій.
2. Підготуйте список імен співробітників та експертів, які будуть виконувати первинні функції існування установи, та тих, хто є доступний. Налагоджуйте співпрацю з сусідніми музеями та установами культури, щоб у разі потреби зробити заміну персоналу, або забезпечити можливість швидкого реагування у випадку зараження співробітників.
3. На поверхнях віруси стають доволі швидко авірулентними, але все ж можуть залишатися активними до 72 годин, в залежності від типів поверхонь.
4. Частіше прибирайте місця, до яких люди мають щоденний доступ.
5. Подумайте про зміну фільтрів у системах клімат контролю HVAC. У музеях, де не встановлені системи HVAC - розгляньте інший тип регулярної контрольованої вентиляції для забезпечення зберігання колекції.
6. У випадку документально зафіксованого інфекціювання – впровадьте карантині заходи принаймні на 2 тижні, або до безпечного стану.

ЕКСПОЗИЦІЇ

Найперша у світі рекомендація - під час пандемії закрити всі місця масових то публічних зборів, зокрема виставки та експозиції, а також дотримуватися соціальної дистанції. Якщо цього неможливо досягнути у вашому регіоні, будь ласка, подумайте про можливості вирішення ситуації у наступному:
Обмежте доступ до експозицій, аби відвідувачі могли дотримуватися безпечної дистанції у 1,5 м. Час роботи музею може бути обмеженим, тобто 4 години роботи замість звичайних 8, або працювати у гнучкому режимі і встановлювати змінні години.
На вході встановіть дезінфікуючі засоби, або забезпечте відвідувачам доступ до туалетних кімнат з милом та гарячою водою. Розмістить по музею рекомендації щодо правил гігієни при Covid-2019.
Вилучіть аудіо-гіди та дисплеї, де є написи: "доторкнуться та спробувати".
Установки з активуючими кнопками потрібно часто чистити за допомогою дезінфікуючих засобів.
Обмежте доступ до установок, які не можуть бути ретельно очищені чи дезінфіковані.

ПРИБИРАННЯ ВИСТАВКОВИХ, ЕСПОЗИЦІЙНИХ ПРИМІЩЕНЬ

Дотримуйтесь звичайних інструкцій щодо вологого прибирання, але збільшить їхню кількість, робіть вологе прибирання принаймні один раз на день.
Вітрини в яких не представлені предмети можна очищувати із застосовуванням води, мила та дезінфікуючий засіб (наприклад 70% ізопропіловий спирт або етанол). Будьте обережні з матеріалами та покриттями чутливими до спирту (оргскло, лаки з шеллаком тощо).
Переконайтеся, що персонал, який займається прибиранням пройшов відповідне навчання. При можливості, допускайте до прибирання працівників, які вже знайомі з колекціями та процедурами очищення у вашому музеї.
Об'єкти експозиції чи виставки повинні очищуватися лише реставраторами, або кваліфікованими фахівцями, які працюють з колекціями.

У ФОНДАХ ТА НА РОБОЧИХ МІСЦЯХ

Обмежте роботу з колекціями, якщо це можливо.
Переконайтесь, що задіяний персонал має доступ до засобів для миття рук з гарячою водою та милом, дезінфікуючих засобів та одноразових рукавичок.
Переконайтесь, що в одній кімнаті працює обмежена кількість людей (максимум 5) та підтримують безпечну відстань один від одного: рекомендується 1,5 м відстані між особами.
Якщо в роботу задіяно більші групи працівників, то можна розподілити дні для роботи кожному, аби зберігати безпечну дистанцію між ними.
Для спільної роботи розподіліть свій персонал на команди.
Часто мийте та дезінфікуйте тверді поверхні, ручки, дверні ручки, вимикачі світла, кавоварки тощо.
Постійно носіть маски, навіть саморобні тканинні, аби нагадати працівникам про те, що не можна торкатися руками свого обличчя.
В музеях повинна бути карантинна зона для предметів. В цій зоні мають бути порожні полиці, шафи, ящики, куди можна покласти предмети до яких всі матимуть мінімальний доступ. Ввести систему маркування, із зазначенням дати, чому та ким ці предмети були відправлені на карантин.
Джерело: https://icom.museum/en/news/recommendations-for-the-conservation-of-museum-collections/
http://prostir.museum/ua/post/42793