3 грудня 2019 року у залі №21 Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського пройшов обласний семінар «Створення інклюзивного музейного середовища».
До організації заходу долучилися: Департамент культури і туризму Полтавської облдержадміністрації, Департамент будівництва, містобудування і архітектури та житлово-комунального господарства Полтавської облдержадміністрації, адміністрація і співробітники Полтавського краєзнавчого музею, адміністрація і творчий колектив Полтавського академічного обласного театру ляльок.
Створення доступного культурно-освітнього середовища для людей з особливими потребами, як зазначила у привітанні до учасників семінару заступник директора Департаменту, начальник управління розвитку туризму, музейної справи та охорони культурної спадщини Інна Шерстюк, є нагальною вимогою часу. В області цю роботу здійснюють культурні заклади різного спрямування. Існує відповідна нормативна база з окреслених питань. Семінари, тренінги, на зразок нинішнього заходу, допомагають вивчати і швидше впроваджувати в життя методики роботи з людьми, які через тяжкі недуги, по суті, ізольовані від суспільства.
Особливості забезпечення доступності для відповідних категорій відвідувачів окреслив у своєму виступі директор Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського, заслужений працівник культури України Олександр Супруненко. Зокрема, він зупинився на проблемі облаштування музейної будівлі, що є пам’яткою національного значення, необхідними для людей з інвалідністю пристроями. Потрібні фахові проектні рішення. Наприклад, стосовно спорудження в музейному приміщенні підйомника для пересування інвалідів - візочників з поверха на поверх.
Поточного року завідувач відділу етнографії Полтавського краєзнавчого музею Марія Пісцова організувала для молоді з інвалідністю майстер-класи. Під час семінару вона розповіла колегам, які завдання реалізуються у цьому музейно-педагогічному проекті (назва «ЕтноАртМК»), як музейники допомагають своїм підопічним розкрити творчі здібності, як координують свої зусилля з громадськістю.
Цікавий і повчальний матеріал представила учасникам заходу заступник начальника відділу по забудові кадастру управління містобудування та архітектури Департаменту будівництва, містобудування, архітектури та ЖКГ облдержадміністрації, секретар Комітету забезпечення доступності осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до об’єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури при Полтавській облдержадміністрації Антоніна Ільїна. На основі фото- і відеоматеріалів вона пояснила, якими мають бути вимоги до середовища, придатного для людей з інвалідністю, які загрози містить у собі нехтування будівельно-архітектурними нормами, розробленими, в тому числі, для закладів культури. На Полтавщині робота з відповідного благоустрою, вважає А.Ільїна, поки що на початковій стадії.
Рухатися вперед, створювати доступне середовище, як доводить учасниця семінару – старший науковий співробітник Педагогічного музею Києва Кіра Степанович, допомагає спілкування і творчий підхід до справи. Вона представила полтавським музейникам свої напрацювання з реалізації інклюзії у музейному просторі, поділилася досвідом роботи з екскурсантами, що через різні порушення (зору, слуху, опорно-рухового апарату, психіки), потребують особливої уваги й фаховості у донесенні необхідної інформації.
Завершився семінар «Створення інклюзивного музейного середовища» у Полтавському академічному обласному театрі ляльок. Працівники закладу презентували учасникам навчань виставу «На хвилі», створену в рамках соціально-мистецького проекту «Простір можливостей».