Віртуальна весняна екскурсія

Ми продовжуємо наші віртуальні весняні екскурсії. І сьогодні мова піде про ще одну рослину-ефемероїд. Вона ніколи не росте поодиноко, а утворює в лісах рясні килими, невипадково її українська назва – ряст. Масове цвітіння рясту – картина неймовірної краси! (Відео) Його квіти мають приємний витончений аромат меду з ваніллю. Інколи серед рослин з типовим бузковим забарвленням можна знайти так звані альбіноси з білими чи білувато-рожевими квітами. У 2014 р. науковцями відділу природи музею під час обстеження Розсошанського лісу 19 квітня був знайдений такий екземпляр. Як і проліски, ряст відноситься до мірмекохорних рослин (про це явище ми вже говорили з Вами минулого разу), тобто насіння рослини розповсюджують мурашки.

20 04 03 ryast01

20 04 03 ryast02 20 04 03 ryast03

Наукова назва роду (Corydalis) походить від грецького слова «корідалюс», що в перекладі означає «чуб». Назва обумовлена тим, що дві внутрішні пелюстки квітки утворюють щось схоже на ковпак, який захищає тичинки та маточку. Верхня пелюстка має довгу шпорку, у яку захований нектар, тому дістатись до нього і при цьому запилити рослину можуть лише комахи з довгим хоботком (метелики, джмелі, деякі бджоли) (Фото 003). Оригінальна форма квітки обумовила чимало народних назв рясту: кокірчики, коники, чуб жайворонка, чобітки, шпорці жайворонка тощо. А ось який вірш склала про походження народної назви рясту старший науковий співробітник музею Олена Халимон:

Над лісом жайвори летіли та й посварились між собою.
І чуби й шпорці погубили той стороною лісовою.
Коли ж у землю все пішло, то буйним рястом проросло.
І з того часу, так ведеться, ряст «жайворонка чубом» зветься.

Для наших пращурів ряст був символом довголіття, вони наділяли рослину життєдайними силами. Навіть існував звичай «топтати ряст», під час якого ходили босоніж по рясту і промовляли: «Топчу, топчу ряст, ряст, Бог здоров’я дасть, дасть! Іще буду топтати, щоб на той рік діждати!» Про людину невиліковно хвору говорили: «Йому вже не топтати ряст…»

20 04 03 ryast04 20 04 03 ryast05

На Полтавщині в листяних лісах по Ворсклі, Пслу, Сулі зустрічається три види рясту. Перший – ряст ущільнений – найбільш поширений, має щільне суцвіття з бузкових квіток. Другий – ряст Маршаллів, майже втричі вищий, з крупними блідо-жовтими квітами. Ця рослина названа на честь ботаніка Фрідріха Маршалла фон Біберштейна (1768-1826), дослідника флори Криму та Кавказу. Ареал рясту Маршалла зосереджений переважно у східній частині України. На Полтавщині вид є регіонально рідкісним і охороняється на території Диканського регіонального ландшафтного парку. Третій вид – ряст порожнистий, має підземну порожнисту бульбу, а на стеблі – довгі китиці пурпурових, білих чи рожевих квіток. Як регіонально рідкісний вид охороняється в лісах заповідного урочища «Яри-Поруби» та ландшафтному заказнику «Лучківський».

20 04 03 ryast06

20 04 03 ryast07

(Далі буде).