Весняні сторінки польового щоденника (з природничих досліджень с. Жуки Полтавського району)

 Високо у небі
Журавлі летять,
Крилами-вітрилами
Дружньо лопотять.
Гомонять-курликають
Весело вони,
Бо на рідну землю
линуть з чужини…
В. Малик «Журавлі-журавлики»

Цьогорічний березень подивував не лише кліматичними «сюрпризами»….Принісши раптові похолодання з морозами після ясних, теплих і погожих днів, – він подарував і різнобарв’я лісового килиму, і пташиний різноголосий спів.

Не зважаючи на нічні приморозки, у лісовому масиві на околицях села Жуки Полтавського району, 2 березня 2020 року вже можна було милуватися першими ніжними квітами рясту, 10 березня – пролісками. Протягом кількох наступних днів ліс прикрасився квітами пшінки, фіалок, анемони жовтецевої, а 14 березня різнобарв’ям квітів зачарувала медунка. 22 березня внаслідок приходу холодного фронту випав сніг з дощем, який суцільним покривом встелив землю і пролежав до вечора наступного дня, а 28 березня на приватних садибах почали квітувати абрикоси.

Весну на крилах принесли журавлі сірі (Grus grus L.), у цьому році вперше відмічені 12 березня. Протягом кількох днів та ночей їх голосне курликання сповіщало про приліт цих птахів на розлогі простори села. Найбільш чисельні міграції спостерігалися 15 та 16 березня, 70 та 80 особин відповідно. У ці дні вони широким колами кружляли над Жуками, дачним масивом «Сади Мічуріна» та балкою між селами Жуки та Бречківкою. Варто б нагадати, що журавель сірий, як рідкісний птах, занесений до Червоної книги України, знаходиться під охороною Бернської та Боннської конвенцій.

Ще один представник орнітофауни був відмічений на лучно-болотній формації 24 березня – це символ щастя і благодаті – Лелека білий (Ciconia ciconia L.).

Широколистяний ліс масивом «заходить» на околиці села, тож не дивно, що часто тут можна бачити Повзика (Sitta europaea L.), який цього року вперше з’явився на території спостережень 29 березня. Прилетів вже й типовий ранньовесняний птах – Плиска біла (трясогузка) (Motancilla alba L.). Народне прислів’я каже «Плиска прилітає – хвостом кригу розбиває». Прилітає птах ранньою весною, коли скресає крига на водоймах. Упродовж останніх років спостережень він був відмічений: у 2018 році – 2 травня, 2019 – 17 березня, 2020 – 27 березня.

Досить чисельними на місцевості є Сойки (Garrulus glandarius L.), а тимчасовим «жителем» вулиці Лісової в березні став регіональнорідкісний вид Полтавщини – Кібчик (Falco vespertinus L.).

Весна набирає оберти, продовжує нас дивувати та зачаровувати природою Полтавщини…

Автори фото та безпосередні учасники польових досліджень Яремченко Марія та Яремченко Софія, учениці Полтавської загальноосвітньої школи № 10  імені В.Г. Короленка

20 04 05 juki geol