Трофейний німецький ніж періоду Другої світової війни.

У ході бойових дій до рук воїнів Червоної Армії потрапляла трофейна зброя, яку вони використовували на рівні з вітчизняними зразками. Насамперед, це – високоякісна холодна зброя, виготовлена у Німеччині, де здавна її виробництво було поставлене на високий промисловий рівень.

У колекції Полтавського краєзнавчого музею зберігаються декілька подібних експонатів. Зокрема, в експозиції «Полтавщина у роки Другої світової війни» знаходиться кинджал армійський німецький, взятий в якості трофею Борисом Анісімовичем Хавіним, розвідником штабу артилерії 5-ї гвардійської армії, учасником визволення Полтавщини.

Це кинджал СА «Sturm Abteilung» зразка 1933 року. Лезо з двосторонньою заточкою, плавно звужене до V-подібного вістря. З одного боку готичними літерами зроблено напис німецькою мовою «Alles fur Deutschland» (Все для Німеччини). З іншого боку біля п'яти розміщене клеймо фірми-виробника «Paul Seilheimer. Solingen» (літери «PS» у колі, довкола напис: вгорі «Paul Seilheimer», внизу – «Solingen», розділені скісними хрестиками).

Руків'я фігурне, з сильно вигнутими обрисами та дерев'яною обкладкою коричневого кольору. З одного боку вгорі вставлена металева емблема з літерами «SA» у вигляді блискавок, що фігурно перехрещуються, на жовтуватому емалевому тлі. Нижче – гніздо від видаленого металевого зображення нацистського орла. На звороті – продряпаний напис «Смерть фашистським убийцам!», заповнений чорною фарбою.

Піхви цільнометалеві, прибор складається з двох фігурних накладок білого металу біля устя і вістря, до верхньої кріпиться рухоме кільце.

Взагалі, кинджали та кортики були важливою складовою частиною військової форми, ознакою привілейованого положення їх господарів у ієрархії родів військ та воєнізованих організацій Німеччини часів Третього рейху. Вони використовувалися для формування плакатно-пропагандистського образу справжнього арійця – господаря світу. Цікаво, що дизайн і технології предметів розробляли конструктори і художники зброярських фірм міста Золінген, який ще з часів Середньовіччя завоював славу одного з найбільших у Європі центрів виробництва холодної зброї. З середини ХІХ століття м. Золінген відомий як головний осередок виготовлення статутної зброї. Для створення кинджалів для частин СА і СС дизайнерами в якості прообразу був використаний чудовий швейцарський кинджал, популярний ще у ландскнехтів Південної Німеччини ХVI століття.

20 05 09 trofey