18 травня в Україні відзначається День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу

Депортація 18-20 травня 1944 року розпочалась о 3-й годині ранку та стала справжньою трагедією для кримськотатарського народу. Для цього було залучено 32000 співробітників НКВС. Депортованим давалось на збори від кількох хвилин до півгодини. Дозволялось брати з собою особисті речі та провізію в розрахунку до 500 кг на родину, але в реальності вдавалося зібрати в середньому 20-30 кг речей та продуктів. Більшість майна залишилася і була конфіскована державою.

Протягом двох днів кримських татар звозили машинами до залізничних станцій Бахчисарая, Джанкоя та Сімферополя, звідки ешелонами відправляли на схід: до Узбекистану, Казахстану, Таджикистану та на Південний Урал.

За два дні було депортовано 191044 людини. Окремо 5989 чоловік було заарештовано та відправлено до ГУЛАГу.

За підрахунками дослідників, людські втрати під час перевезення становили понад 7000 чоловік. Протягом наступного року від голоду, хвороб та виснаження в спецпоселеннях загинуло понад 30000 депортованих.

Та не зважаючи на тяжкі умови перебування в депортації, кримські татари зберегли свою мову, культуру, традиції. Кримськотатарський народ має багатовікову історію, трагічні сторінки якої ми згадуємо у ці дні.

У колекційній збірці Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського зберігаються пам’ятки історії та культури кримськотатарського народу, що мають значну історичну цінність.

У новій експозиції 9-ї зали музею «Полтавщина в XІV-XVII ст.» представлені старовинні кримськотатарські монети, датовані XV ст.

Досліджуються пам’ятки, що пов’язані з історією кримськотатарського народу, знайдені під час археологічних розкопок на території Полтавської області і знаходяться у фондах музею. Зокрема нещодавно збірка музею поповнилася доволі цікавою флягою-куманцем кримського виробництва, котру знайшли за розкопок біля музейного приміщення у схованці родини полтавця. Науково-дослідна та експозиційна діяльність Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського спрямована на вивчення історико-культурної спадщини кримськотатарського народу, а також на розвиток культурних зв’язків України і Світу.

20 05 18 tatary01

20 05 18 tatary01

XV ст. Кримське ханство. Білий метал. Карбування.

20 05 18 tatary03