Калейдоскоп весняного степу

Степ весною – наче килим, сонце кидає нитки,
Вишиває візерунки, то розводи, то квітки.
Зеленіє степ весною, з кожним днем пишніш стає,
То обсиплеться росою, то враз пахощі поллє.
Олександр Олесь

Нашому сучаснику мабуть важко уявити на місці безмежних сільськогосподарських ланів барвистий степ. Якщо кожен полтавець із дитинства має можливість пізнати красу весняного лісу з первоцвітами, милуватися мальовничими краєвидами заплави річки, що протікає поруч, то познайомитись із степом і його дивним, духмяним багатокольоровим різнотрав’ям нині нелегко, оскільки колишні степи, що панували на Полтавщині до початку ХХ ст., майже всі були розорані. Природна степова рослинність збереглася нині маленькими клаптиками на схилах балок і річкових долин. У сучасній природно-заповідній мережі області степова рослинність охороняється на території 78 об’єктів, у тому числі в Пирятинському та Нижньосульському національних природних парках, Диканському, Гадяцькому і Нижньоворсклянському регіональних ландшафтних парках. Найбільш цінні ділянки степової рослинності збереглися в південних і південно-східних районах (Карлівському, Машівському, Чутівському, Кобеляцькому), де разом із лучними степами виявлені угруповання і справжніх південних чагарникових степів. Особливо цінні степові біотопи можна зустріти й у центральних районах (Диканському, Полтавському, Котелевському, Зіньківському, Шишацькому, Лубенському), і навіть у північних (Пирятинському, Лохвицькому, Гадяцькому).

Найгарніший степ навесні та на початку літа, кожного тижня він змінює своє квіткове вбрання. Ось як влучно про красу і щедрість полтавських степів писав М. В. Гоголь: «…степ що далі, то ставав прекраснішим. Ніколи плуг не проходив по безмежних хвилях диких рослин. Нічого в природі не могло бути краще. Вся поверхня землі поставала зелено-золотим океаном, по якому бризнули мільйони різних квітів…»

Пропонуємо вашій увазі віртуальну весняну екскурсію степовими ділянками Полтавщини, де збереглися такі раритетні види, як горицвіти весняний і волзький, сон чорніючий, брандушка різнокольорова (занесені до третього видання Червоної книги України) і регіонально рідкісні: анемона лісова, белевалія сарматська, мигдаль степовий, гадюча цибулька занедбана, півники карликові.

Медіапроект «Калейдоскоп весняного степу» створений старшим науковим співробітником відділу природи Халимон О. В. Переважну більшість фотознімків для проекту люб’язно надала Смоляр Наталя Олексіївна, кандидат біологічних наук, доцент кафедри прикладної екології та природокористування Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка». З цим ботаніком наш музей співпрацює вже понад 25 років поспіль. Наталя Олексіївна допомагає комплектувати фонди, зокрема, науковий гербарій (передала близько 1000 гербарних аркушів), бере участь у спільних видавничих проектах, експедиціях, надає консультації, виступає на засіданнях Вченої ради музею, бо є її членом.

20 05 26 kaleydoskop01

Смоляр Н. О., к.б.н., доцент під час обстеження ландшафтного заказника місцевого значення «Олегова балка» у Карлівському районі, 2015 р.