Історична знахідка

З метою підготовки до видання «Зводу пам’яток історії та культури України: Полтавська область. Гребінківський район» науковцями науково-дослідного відділу пам’яткознавства Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського у травні-червні 2019 року здійснено експедиції до Гребінківського району та м. Гребінки для виявлення, обстеження та фотофіксації пам’яток історії та культури. Під час обстежень на допомогу науковцям було залучено директора Гребінківського народного краєзнавчого музею Безвиненко Людмилу Андріївну. В ході обстежень вона розповіла, що у жителя Гребінки Тужика Миколи Микитовича біля подвір’я зберігається гранітна плита, яку він привіз із села Кулажинці у 2018 році. Прибувши до Миколи Микитовича, науковці побачили біля двору гранітну надгробну плиту з пам’ятним написом: «Прахъ у которого стоишъ есть рабы Божіей Елены Леонтьевой урожденной Танковыхъ жены Колежскаго Ассесора Марковича, скончавшейся от грудной водяной отрожд: на 52 году 1836 года ноября 28 дня.»
Микола Микитович повідав цілу історію, якій більше 30 років. У далекому 1983 році у селі Кулажинці під час земляних робіт по забору піску екскаватором він натрапив на цю плиту. Але, невдовзі, так склались обставини, що знахідку було знову втрачено. І лише через 35 років у 2018 році місцева жителька випадково натрапила на плиту у лісосмузі поблизу села. Про це дізнався Микола Микитович та з метою порятунку історичної знахідки перевіз плиту до свого господарства.
При дослідженні даної теми з’ясувалося, що у селі свого часу знаходився родовий маєток Марковичів. Колезький асесор Василь Іванович Маркович та його дружина Олена Леонтіївна ‒ це батьки відомого українського громадського діяча, фольклориста, етнографа, композитора, члена Кирило-Мефодіївського братства Опанаса Васильовича Марковича. На пошанування якого в селі Кулажинці на будинку місцевої школи встановлено пам’ятну дошку.
У 1839 році стараннями Василя Івановича Марковича у селі побудовано Миколаївську церкву, муровану в одному зв’язку із дзвіницею, холодну. Також він був хрещеним батьком видатного українського письменника, байкаря, педагога, видавця Євгена Павловича Гребінки.
На жаль, поки не вдалося з’ясувати, яким чином надгробна плита опинилася в кар’єрі з піском. Можемо припустити, що це відбулося у 1920-30-х роках в період масового знищення маєтків і церков.
Отже, завдяки небайдужості та старанням Тужика Миколи Микитовича історична знахідка збережена. На даний час плита знаходиться на Гребінківському комбінаті комунальних підприємств, та найближчим часом її буде перевезено і покладено поруч із могилою Євгена Павловича Гребінки у селі Мар’янівка Гребінківського району.

20 05 31 skirda01

20 05 31 skirda02