Пам’ятний знак Ю. В. Кондратюку і Полтава

Пам’ятний знак всесвітньовідомому українському ученому, дослідникові, інженеру, піонеру сучасної теоретичної космонавтики Ю. В. Кондратюку (скульптор – В. І. Білоус, архітектор – М. І. Калінін) відкрито у Полтаві 20 червня 1997 р. під час проведення загальнонаціональних урочистостей, присвячених 100-річчю з дня народження українського вченого та інженера.

Рішення про увіковічення пам’яті вітчизняного вченого приймалося на найвищому, загальноукраїнському рівні. Перші приписи щодо відзначення ролі Юрія Кондратюка у контексті столітнього ювілею датуються 1994 р. Так, у розпорядженні Кабінету Міністрів України «Про відзначення в 1997 році 100-річного ювілею Ю. В. Кондратюка» від 29 липня 1994 р. (№555-р) йде мова про утворення Організаційного комітету з метою відзначення в 1997 р. 100-річного ювілею від дня народження видатного українського вченого-винахідника та у тримісячний термін подати на розгляд Кабінету Міністрів України програму відповідних заходів і проєкт постанови Уряду України з чітким визначенням джерел фінансування. Парафував цей нормативно-правовий акт Віталій Андрійович Масол (1928 – 2018) – прем’єр-міністр України з 16 червня 1994 по 6 березня 1995 р.

До вшанування вченого на національному рівні активно долучилася й світова громадськість. Так, відповідно до положення пункту ХХХVІ рішення №146 EX/9.2 й №147 EX/8.7 Виконавчої ради на ХХVІІІ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО (Париж, 25 жовтня – 16 листопада 1995 р.), на чолі з її головою Торбаном Кроґом, було запропоновано відзначити «… 100-річчя з дня народження українського вченого і дослідника, піонера космічної техніки Юрія Кондратюка (О. Шаргея) (21 червня 1997 р.)». Враховуючи відповідне рішення ЮНЕСКО на 1997 р., було підготовлено план роботи з вшанування пам’яті ученого на загальноукраїнському, регіональному і місцевому рівнях, як наукового, так й інформативно-популяризаторського спрямування.

Для вирішення першочергових питань та координації на регіональному рівні був сформований обласний організаційний комітет з підготовки та відзначення 100-річчя від дня народження Ю. В. Кондратюка. Його керівником став заступник голови Полтавської обласної державної адміністрації Петро Григорович Шемет. На виконання розпорядження голови Полтавської обласної державної адміністрації від 16 серпня 1995 р. про заходи по відзначенню 100-річчя від дня народження Ю. В. Кондратюка на засіданні оргкомітету від 14 грудня 1995 р. були сформовано робочу групу з питань спорудження пам’ятника, реконструкції меморіальних дощок, капітального ремонту меморіальних будівель та благоустрою прилеглих до них територій (керівник – Олександр Львович Ротманський (1945 – 1999) – головний архітектор Полтави з 1991 по 1996 рр., очільник Полтавської обласної організації Спілки архітекторів України; членами і членкинями робочої групи були: В. П. Барабан, Л. Н. Жук, В. Ф. Журавльова, С. Д. Кожемяко, В. Л. Мозок, М. І. Попенко, О. Б. Сидоренко, М. В. Юхименко.

Автором скульптурного проєкту пам’ятного знаку був Володимир Іванович Білоус (1948 – 2003). Відомий вітчизняний митець навчався на відділенні художньої кераміки Миргородського керамічного технікуму імені М. В. Гоголя (Миргородського художньо-промислового коледжу імені М. В. Гоголя Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка») у період з 1963 по 1968 рр. та у Львівському державному інституті прикладного та декоративного мистецтва (1968 – 1973 рр.) (зараз – Львівська національна академія мистецтв). Із 1973 р. працював у Полтаві. Його скульптурні праці експонувалися як на вітчизняних (Києва, Львова, Полтави), так і на зарубіжних виставкових майданчиках (у США, Польщі, Росії, Болгарії). Член Національної спілки художників України (з 1979 р.). Заслужений художник України (з 2001 р.). У його творчому доробку домінувала станкова та монументальна скульптура.

Архітектором пам’ятного знаку Ю. В. Кондратюку був Михайло Іванович Калінін (1948 – 2001) – кандидат архітектури (1988), доцент (1992), член Національної спілки архітекторів України. Упродовж 1966 – 1971 рр. навчався на архітектурному факультеті Полтавського інженерно-будівельного інституту. Із 1972 по 2001 рр. викладав у рідній альма-матер. Упродовж 1996 – 2001 рр. був керівником творчої проєктно-виробничої фірми «Перспектива». Автор постаменту пам’ятного знаку Ю. В. Кондратюку.

У Полтаві було підготовлено і затверджено «Програму ювілейних заходів, присвячених 100-річчю від дня народження видатного українського вченого в галузі космонавтики Ю. В. Кондратюка (О. Г. Шаргея)», яка налічувала дев’ять основних заходів. Урочистості відбувалися у місті протягом 17 – 21 червня 1997 р. Головними локаціями для проведення урочистостей стали: Полтавський державний педагогічний інститут імені В. Г. Короленка, Полтавський технічний університет, Полтавський художній салон, Полтавський краєзнавчий музей, Аеродром Полтавського авіаз’єднання.

20 червня 1997 р. відбувалися наступні меморіальні події: урочисте пленарне засідання Міжнародної наукової конференції «Людина. Земля. Космос» у приміщенні актової зали Полтавського державного педагогічного інституту імені В. Г. Короленка, відкриття пам’ятника-бюста Ю. В. Кондратюку з нагоди ювілею всесвітньовідомого косміста за адресою: Першотравневий проспект, 16 та проведення свята вулиці Юрія Кондратюка. Під час урочистостей були присутні провідні вчені України: В. Г. Барʼяхтар, А. Г. Дормідонтов, А. П. Завалішин, В. Г. Комаров, Я. С. Яцків тощо.

Урочистий захід щодо встановлення пам’ятного знаку було відкрито Державним гімном України 20 червня 1997 р. о 18 годині. На мітингу з нагоди ювілею Ю. В. Кондратюка виступили: А. Т. Кукоба (1948 – 2011) – голова виконавчого комітету Полтавської міської ради, з 1998 р. – Полтавський міський голова, народний депутат Верховної Ради України 4-го і 5-го скликань; М. І. Залудяк, тогочасний голова Полтавської обласної державної адміністрації, кандидат економічних наук; В. М. Антонець генерал-полковник; ветеран космодрому Байконур Л. Н. Жук; представник КБ «Південне» О. П. Сухов.

Після завершення промов пролунав триразовий салют, і під звуки Державного гімну України було святково відкрито пам’ятний знак на честь славного Сина Українського Народу.

Орлов В. М., провідний науковий співробітник Полтавського музею авіації і космонавтики, кандидат історичних наук

20 06 19 kondratuk

м. Полтава. Пам’ятний знак Ю. В. Кондратюку.
Фасад. Загальний вигляд із Першотравневого проспекту.
Світлина В. М. Орлова. Вересень 2019 р.