8 липня – День сім’ї, любові та вірності.

8 липня в Україні відзначається День сім'ї. Це відносно молоде свято, яке почали відзначати з 2012 року. У православ'ї це день пам'яті святих Петра і Февронії – покровителів сім'ї і любові.

«Де згода в сімействі, там мир і тишина,
Блаженні там люди, блаженна сторона.
Їх Бог благословляє, добро їм посилає
і з ними ввік живе, і щастя їм дає»
(І. П. Котляревський).

Традиційно родина засновувалась на народному весіллі та церковному шлюбі.

Сім'я − це об'єднання людей на основі шлюбу або кровної спорідненості, які пов'язані між собою спільністю побуту та взаємною відповідальністю. Сім'я завжди була основою суспільства в Україні. Розрізняють різні види сімей. Проста сім'я складається з однієї шлюбної пари чи одного з батьків з неодруженими дітьми або без них. Вона може бути повна (батьки та діти), неповна (один з батьків і діти). Складна сім'я складається з декількох кровно споріднених простих сімей, кожна з яких може бути повною чи неповною і включати інших родичів. Перехідним типом між простою і складною є розширена сім'я, вона складається з однієї подружньої пари з дітьми і окремих близьких чи далеких родичів). Найбільш поширеною в Україні в ХІХ − на початку ХХ століття була повна проста сім'я.

В українській родині батько керував усіма роботами і внутрішніми сімейними стосунками. На старість батьки ніколи не були самотніми, бо залишитися доглядати їх у батьківському домі уважалося дуже почесним обов'язком. Згідно зі звичаєвим правом з батьками залишався жити переважно молодший син, зокрема на Полтавщині. Дочки з ними залишались лише в тому випадку, коли не було синів. Відносини у родині підпорядковувались християнському розумінню: послуху дружини чоловікові, дітей батькам, усіх членів сім'ї їх голові. Незалежність жінки зростала в простих сім'ях, оскільки в них було лише два дорослих виробники. Тут жінка вважалася рівноправним партнером, чоловік з нею радився, доручав упорядковувати господарство у його відсутність, коли з метою заробітчанства змушений був залишати рідну хату на довгі місяці чи роки. Важлива роль жінки особливо в простій сім'ї відображена в приказці: «Чоловік за один кут хату тримає, жінка за три» або «Як батько скаже, так по материному й буде».

У новоствореній сім'ї чоловік і жінка потребують одне одного насамперед для забезпечення і повного розвитку людської природи. У Святому письмі написано: «Так то полишає чоловік свого батька і матір і пристає до своєї жінки, і стануть вони одним тілом» (Бут. 2, 24). Вислів «одне тіло» означає не тільки образ інтимної єдності, але єдність думок, бажань, тобто у подружній спільності справи однієї сторони стають предметом піклування іншої. Загальний мікроклімат сімейного життя, його настрій, уклад і спрямованість створювались завдяки щирій материнській ласці та небагатослівній любові батька. Український народ завжди цінував дітей як великий дар Божий. Про щастя мати дітей йдеться у низці народних прислів'їв та приказок: «Діти − то божа роса», «Малі діточки − що ясні зірочки і світять, і радують у темну ніченьку» та інші.. Батьки навчали дітей, залучали їх до християнського життя, відповідали за них перед Богом, церквою і батьківщиною, оберігали від диявола і лихих людей. В українських сім'ях дітей передусім учили любові. За народними уявленнями, щаслива та сім'я, де всі люблять і поважають один одного, де панує дух взаємодопомоги і щирої турботи. У таких випадках у народі казали: «Нащо клад, коли в сім'ї лад». Сім'я в Україні у ХІХ − на початку ХХ століття становила справжню малу домашню родинну церкву Надзвичайно важливе значення для забезпечення домашнього затишку і сімейної злагоди в українських родинах мав звичай прощення один одному всіляких образ, провин, гнівань. Батько і мати своєю поведінкою подавали дітям приклад взаємної любові, поваги і розуміння чистоти відносин для дітей. Такі взаємини були не тільки джерелом задоволення і втіхи, а й великою виховною силою. Під час такого спілкування в стані найбільшої приязні та відвертості члени сім'ї часто ділилися своїми особистими переживаннями чи радощами, радилися, у результаті вироблялися спільні погляди на подолання різних труднощів та негараздів. Любов – це єднання двох людей, яке народжується в шлюбі і розвивається протягом 10-15 років сімейного життя.

З Днем сім’ї, любові і вірності – найдорожчих людських цінностей! Бажаємо Вашим сім’ям благодаті, миру, взаєморозуміння! Любіть своїх рідних!

Підготувала Марія Пісцова, завідувачка відділу етнографії

20 07 08 simya01

20 07 08 simya01