115 років від дня народження Івана Микитовича Францевича

 

Виповнюється 115 років від дня народження Івана Микитовича Францевича (1905, м. Полтава – 1985, м. Київ) – вченого фізико-хіміка, академіка АН УРСР (1961), заслуженого діяча науки і техніки України (1965), Героя Соціалістичної Праці (1969).

Народився в Полтаві у робітничій сім’ї. Змалку виділявся кмітливістю та допитливістю. Закінчив Полтавську семирічну школу (1920), згодом професійно-технічну школу (1922). У 1922 – 1923 рр. працював помічником слюсаря Полтавського паровозоремонтного заводу, де трудилася ціла династія Францевичів – металістів найвищого класу – батько Микита Миколайович, дядько і чотири брати. Батько до того ж екзаменував молодих слюсарів і визначав їм розряди. Після роботи майбутній вчений навчався на робітфаці, де отримав рекомендацію для вступу в інститут. У 1929 р. закінчив одночасно два факультети – хімічний і фізико-математичний Харківського інституту народної освіти (нині Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна), отримавши спеціальність фізико-хіміка-металознавця.

Все життя Іван Микитович присвятив науці. У 1929-1941 рр. працював в Українському науково-дослідному інституті металів, Інституті Чорної металургії АН УРСР, одночасно з 1930 р. викладав у Харківському університеті. У 1934 р. 29-літньому молодому вченому було присвоєно звання професора фізичної хімії і обрано членом-кореспондентом ВУАН. Тоді його кандидатуру підтримали колективи металургійних заводів Дніпропетровська, Макіївки, Керчі. З 1961 р. І.М. Францевич – дійсний член (академік) АН УРСР. Понад десять років (1945 –1957) науковець працював завідувачем кафедри Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка, одночасно (1952-1955) був керівником самостійної Лабораторії спеціальних сплавів АН УРСР, на базі якої у 1955 р. створено Інститут металокераміки і спеціальних сплавів АН УРСР (нині Інститут проблем матеріалознавства НАН України імені І.М. Францевича).

Найважливішим критерієм у діяльності вченого була практична ефективність наукових досліджень. Він вважав, що недостатньо тільки висунути ідею, її треба втілити в життя. Застосування технічних новинок він проводив із залізною рішучістю. Наукові праці вченого (понад 600 статей, 20 монографій) присвячені створенню матеріалів, що відзначаються високою вогнетривкістю, електроерозійною стійкістю, міцністю і призначені до використання в особливо складних умовах. Одержані вченим результати зафіксовані у кількох десятках авторських свідоцтв на винаходи і 14 патентах, що і досі не втратили свого значення. По праву вченого називають «магістром матеріалознавства», «батьком» вітчизняної порошкової металургії.

Полтавці гідно вшановують ім’я свого видатного земляка. У Полтаві його ім’я носить вулиця. На розі вулиць Францевича (Вузька) і Анатолія Кукоби (Пролетарська) у Подільському районі міста в 1999 р. встановлено пам’ятний знак з написом «Тут у будинку № 5 з 1905 до 1924 рр. жив видатний учений в галузі фізичної хімії Іван Микитович Францевич 1905 – 1985».

У Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського створено іменний фонд ученого. Серед його експонатів праця І.М. Францевича «Матеріали сучасної техніки» з дарчим написом автора: «Дорогим товарищам из Полтавского паровозоремонтного завода, воспитавшим меня и давшим путевку в науку», книга про роботу Інституту матеріалознавства; пам’ятна медаль «50 років АН УРСР», якої був удостоєний І.М. Францевич у 1969 р. Свого часу експонати були подаровані вченим народному музею історії Полтавського тепловозоремонтного заводу (згодом Музей історії ПАТ «ПТРЗ», закритий у зв’язку з банкрутством заводу).

Приємно зазначити, що в цьому році свій ювілей відзначає син Івана Микитовича – Леонід, який представляє іншу галузь науки. Леонід Іванович Францевич (н. 3.10. 1935) – зоолог і еколог, член-кореспондент НАН України (1990), лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (2004), довгі роки працює в Інституті зоології імені І.І. Шмальгаузена НАН України.

Підготовлено зав. науково-дослідного експозиційного відділу природи С.Л. Кигим.

Див.: Самородов В.М., Кигим С.Л. Полтавський вимір Національної академії наук України (1918 – 2018): Події. Постаті. Пам'ять / наук. ред. В.М. Самородов. – Полтава: Дивосвіт, 2019. – С.205, 206.

20 08 03 francevych01

20 08 03 francevych01