Фотораритети з музейної колекції. До Всесвітнього дня фотографії

Всесвітній день фотографії (World Photography Day), який усі фотографи та поціновувачі цього виду мистецтва відзначають щорічно 19 серпня, був заснований у 2009 р. за ініціативою австралійського фотографа Корскі Ара.

У фондах Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського перші фотографії-дагеротипи відсутні, однак зберігаються рідкісні фотоекзоти. Із довоєнного музейного зібрання походять два фото, виготовлені у м. Коломбо (столиця Цейлону, сучасної Шрі-Ланки).

На одній зі світлин 1880-х рр. зображений «Великий східний готель» («Grand Oriental Hotel»), відкритий у Коломбо в 1875 р. Хоча сучасні готельєри ведуть відлік від 1837 р., коли на цьому ж місці з’явився невеликий будинок для відпочинку мандрівників. Потім тут були військові казарми та дім голландського губернатора. Після перебудови він став одним із «сучасних» готелів Сходу: 154 розкішні номери, оснащені електричним освітленням та вентиляторами. Столові прибори і стільці готелю мали логотип «GOH». Управляли ним європейці. У готелі часто зупинялися представники британського королівського двору та багато можновладців. На даху було ідеальне місце для сонячних ванн і саду, де відпочивали, слухали виступи тогочасних відомих музичних гуртів. Готель працює до цього часу.

Автор фото — британець Чарльз Скоуен (Charles T. Scowen, 1852–1948), який у 1870–1890-х рр. працював на Шрі-Ланці та в Індії. У 1876 р. фотохудожник відкрив студію «Сковен&Ко» у м. Канді, а близько 1890-х — другу в м. Коломбо. Він створив кілька сотень світлин із портретами місцевих жителів та екзотичними пейзажами. Його роботи використовували для ілюстрацій туристичних альбомів та книг про Цейлон і торгівлю чаєм.

Цікаво, що фотографії Чарльза Скоуена представлені в колекціях таких відомих музейних закладів, як Дж. Пола Гетті (м. Лос-Анжелес, США), Художній галереї Єльського університету (м. Нью-Хейвен, США), Метрополітен-музеї (м. Нью-Йорк, США) та Музеї образотворчих мистецтв (м. Бостон, США), Національній галереї Шотландії (м. Едінбург, Шотландія) та Британському національному архіві.

На другій світлині — індуїстський храм м. Коломбо. Це місце зустрічі різноманітних релігій. У місті сусідять християнські церкви та мусульманські мечеті, буддійські та індуїстські храми. На світлині 1890-х рр. — один із чисельних дрібних індуїстських храмів району Петта. Архітектура храму відповідає давнім канонам і поєднує безліч яскравих і навіть чудернацьких мотивів, зображень та скульптур із пантеону індійських божеств. Петта (Петах) — старий квартал Коломбо, що виходить до порту і здавна слугує місцем для торгівлі, справжнє «місто в місті». Саме на його вуличках зосереджені індуїстські храми, присвячені різних богам та богиням.

Вітаємо всіх причетних до фотомистецтва – професіоналів, любителів та поціновувачів! Дивіться частіше на світ крізь об’єктив фотокамери і радуйте оточуючих унікальними фотографіями!

20 08 19 photo01

20 08 19 photo01