До 145-річчя кобзаря Федора Кушнерика.

19 вересня виповнюється 145 років від дня народження знаного продовжувача кобзарських традицій Полтавщини Федора Даниловича Кушнерика (7 (19) вересня 1875, с. (нині смт.) Велика Багачка, Полтавська область – 23.07.1941 с. Велика Багачка).

У Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського різьблений портрет Федора Кушнерика можна побачити в етнографічній експозиції. У залі «Народне мистецтво ХХ століття» експонується панно «Опанас Сластьон і народні кобзарі», 1977 р., автор – Василь Кваша (1917-1987 рр.). На панно, у центрі, – погруддя О. Сластіона в оточенні 17 кобзарів (за малюнками Опанаса Георгійовича), у верхньому правому куті – Федір Кушнерик.

Миргородський кобзар з дитинства мав потяг до науки. У семирічному віці втратив зір, але ходив до школи, знання отримував на слух. Самостійно навчався грати на скрипці, фісгармонії, з якими ходив по весіллях і ярмарках, заробляючи на прожиття. В 1909 році зустрівся з відомим кобзарем Михайлом Кравченком, який взяв його в учні і подарував йому свою кобзу, на якій Ф. Кушнерик грав усе життя, пройшов з нею майже півсотні тисяч верств. Його кобза звучала на весіллях, на вулицях Кременчука, Хорола, Полтави, Миргорода, Лубен, Києва, Ромен, Пирятина. Він співав думи: «Про трьох богатирів азовських», «Про Кішку Самійла», «Про Олексія Поповича», пісні на вірші Тараса Шевченка і Степана Руданського, сам складав думи.

У 1939 році Федора Кушнерика запросили в столицю на республіканську конференцію кобзарів і лірників, там прийняли до Спілки письменників України. Наприкінці наступного року відзначали 65-річчя від дня народження й тридцятиріччя його кобзарської діяльності. До Великої Багачки на святкові торжества приїхали представники Академії наук України, письменницької спілки, громадських організацій.

Творчість видатного співця-кобзаря, нашого земляка назавжди увійшла до скарбниці народного мистецтва, дала ключ до науково-виконавського відтворення кобзарства в сучасних умовах.

Згідно з розпорядженням Представника Президента України у Полтавській області від 27.05.1994 р. №165 «Про увічнення пам’яті українського поета-кобзаря Федора Кушнерика» Великобагачанській школі мистецтв присвоєно ім’я поета-кобзаря Ф. Кушнерика, а з 1989 року щороку проводиться обласне свято кобзарського мистецтва «Взяв би я бандуру».

20 09 19 kushneryk2 01

20 09 19 kushneryk2 01