Пам’ятники російсько-японської та Першої Світової воєн.

Експедицією Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського під час обстеження населених пунктів Решетилівського району для підготовки матеріалів до «Зводу пам’яток історії та культури України» був виявлений у центрі с. Шилівка пам’ятний знак землякам-учасникам російсько-японської 1904 – 1905 рр. та Першої Світової воєн 1914 – 1918 рр. Він був побудований 29 серпня 1919 р. коштом прихожан Вознесенської церкви. Організатори збору коштів і попечителі будівництва – С.С. Гнатенко та І.Є. Арендаренко.

Пам’ятний знак являє собою ступінчатий обеліск з полірованого сірого граніту, увінчаний хрестом з того ж матеріалу, на цегляному оштукатуреному постаменті. На чільній поверхні верхнього блоку викарбувані Георгіївський хрест та ікона Божої Матері. На протилежній поверхні – присвята воїнам, які полягли за рідну землю та прізвища 62 загиблих односельців. На чотирьох площинах другого блоку – пам’ятні написи і прізвища попечителів будівництва пам’ятного знаку: «Дорогим, рідним воякам, павшим за рідну землю». «Тем, кто пал жертвой в войнах 1904 – 1905, 1914 – 1917 г.г. на кровавой ниве. От прихожан с. Шиловки 1919 г. 1 мая Заботами и попеченіем уполномоченных С.С. Гнатенко и и е 2 го Арендаренко». «Більш любові ніхто в світі не має, як хто душу за других свою покладає». «Хто рідний край усе рідне своє забуває того Бог карає. Так старий кобзар Шевченко у віршах співає, співає в віршах, завіщає край свій шанувати і не лихом, а добром предків споминає». «Заповіт. Як умрем і про нас пам’ять ляже в домовину. Ви потомки не забудьте Матір Україну. Не забувайте, поминайте і дітей її, що померли на чужині в кровавій війні. Щирим серцем поминайте, у душі полюбіте їх, несчастних і за Господа молите. Вони слава України, вони предки Ваші. Вони рідні, дорогі, не чужі а наші. 1 мая, 29 августа. Вічно хай свято буває. І ніхто цих днів не забуває. В ці дні к Хресту пам’ятнику сюди всы прийдыте і про гірку вояк долю речі розкажіте».

У 1920-х рр. пам’ятний знак було пошкоджено – знято гранітний хрест. У 1960-х рр. натомість був встановлений дерев’яний хрест, пофарбований під граніт. У 1988 р. дерев’яна частина пам’ятного знаку замінена на гранітну.

20 09 21 shylivka