Сучасні архітектори світу відзначають своє професійне свято у Всесвітній день архітектури, який у 2020 році припадає на 5 жовтня (перший понеділок місяця). Свято заснувала Міжнародна спілка архітекторів – визнана професійна лідерська організація, що на демократичних засадах об’єднує представників світової архітектурної спільноти. 28 червня 1948 року світові були представлені цілі новоутвореного неурядового товариства, які і до сьогодні є актуальними та затребуваними. Засновниками було проголошено підтримку і солідарність архітекторів на міжнародних і державних рівнях, сприяння їх вільному обміну, творчим, технічним і культурним талантам, просування новітніх технологій та розвиток професійних методів проектування, заохочення нових ідей і концепцій в дизайні архітектурного середовища.
Щорічно Всесвітній день архітектури оголошується президентом Міжнародної спілки архітекторів під окремою темою. У 2020 році, рівнобіжно з Всесвітнім днем середовища існування ООН, лейтмотивом є привернення уваги фахівців і громадськості до проблем міст і середовища, отже темою є рух до кращого міського майбутнього. 5 жовтня Міжнародна спілка архітекторів зі 131 країною світу будуть демонструвати, як міський дизайн і архітектура можуть зробити урбаністичне середовище безпечним, комфортним, справедливим і доступним. Змістовими акцентами цього дня стануть публічні простори, якість житла, вода і санітарія – сучасні світові виклики, розв’язати які допоможуть архітектори.
Авангардні тенденції проявляються і на теренах України. Поступово архітекторами переосмислюються методи формування штучного міського середовища. Вже можна бачити в багатьох містах відмову від замкнених локалізованих територій і перехід до відкритих просторів як у середині міста, так і в окремому будинку. Ми готові до прозорих кордонів між державами, а разом із тим і до малопомітних конструкцій навколо місця свого перебування. Полтава також стала на шлях подолання архітектурних стереотипів превентивного захисту людини від очікувано агресивного середовища. У вересні 2020 року завершено будівництво нестандартної для міста, за формою і стилем, споруди Центру надання адміністративних послуг на площі біля Полтавської обласної державної адміністрації. Автор цього твору одеський архітектор А. В. Єскарев запроектував прозору функціональну будівлю, що порушила статичність й ідеологічну громіздкість адміністративної площі, своєю незвичністю знизила рівень настороженості й емоційного напруження містян, які постійно контактують з цією територією. Очевидно, що і всередині новобудова буде дружньою до людей.
Такими прикладами позитивного будівництва вкотре підтверджується теза про надважливість міського дизайну, який є запорукою кращої якості життя для кожного мешканця.
Для підготовки публікації використані матеріали джерел: Entre rayas // la revista de Arquitectura. – URL: https://entrerayas.com/2020/09/world-architecture-day-2020/; Union Internationale des Architectes (UIA).– URL: https://www.facebook.com/UIA.org/ ; Union Internationale des Architectes (UIA).– URL: https://uia.org/s/or/en/1100066265 ; International Union of Architects (UIA) // E-Fiade. URL: http://www.efiade.org/uia/ ; International Union of Architects (UIA). URL: https://www.uia-architectes.org/webApi/en/about
Дякуємо за фото @Ірина Особік, головний архітектор Полтавської області.
Оксана Бєлявська,
кандидат архітектури,
науковий співробітник Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського