Всесвітній день архітектури

 

Сучасні архітектори світу відзначають своє професійне свято у Всесвітній день архітектури, який у 2020 році припадає на 5 жовтня (перший понеділок місяця). Свято заснувала Міжнародна спілка архітекторів – визнана професійна лідерська організація, що на демократичних засадах об’єднує представників світової архітектурної спільноти. 28 червня 1948 року світові були представлені цілі новоутвореного неурядового товариства, які і до сьогодні є актуальними та затребуваними. Засновниками було проголошено підтримку і солідарність архітекторів на міжнародних і державних рівнях, сприяння їх вільному обміну, творчим, технічним і культурним талантам, просування новітніх технологій та розвиток професійних методів проектування, заохочення нових ідей і концепцій в дизайні архітектурного середовища.

Щорічно Всесвітній день архітектури оголошується президентом Міжнародної спілки архітекторів під окремою темою. У 2020 році, рівнобіжно з Всесвітнім днем середовища існування ООН, лейтмотивом є привернення уваги фахівців і громадськості до проблем міст і середовища, отже темою є   рух до кращого міського майбутнього. 5 жовтня Міжнародна спілка архітекторів зі 131 країною світу будуть демонструвати, як міський дизайн і архітектура можуть зробити урбаністичне середовище безпечним, комфортним, справедливим і доступним. Змістовими акцентами цього дня стануть публічні простори, якість житла, вода і санітарія – сучасні світові виклики, розв’язати які допоможуть архітектори.

Авангардні тенденції проявляються і на теренах України. Поступово архітекторами переосмислюються методи формування штучного міського середовища. Вже можна бачити в багатьох містах відмову від замкнених локалізованих територій і перехід до відкритих просторів як у середині міста, так і в окремому будинку.  Ми готові до прозорих кордонів між державами, а разом із тим і до малопомітних конструкцій навколо місця свого перебування. Полтава також стала на шлях подолання архітектурних стереотипів превентивного захисту людини від очікувано агресивного середовища. У вересні 2020 року завершено будівництво нестандартної для міста, за формою і стилем, споруди Центру надання адміністративних послуг на площі біля Полтавської обласної державної адміністрації. Автор цього твору одеський архітектор А. В. Єскарев запроектував прозору функціональну будівлю, що порушила статичність й ідеологічну громіздкість адміністративної площі, своєю незвичністю знизила рівень настороженості й емоційного напруження містян, які  постійно контактують з цією територією. Очевидно, що і всередині новобудова буде дружньою до людей.

Такими прикладами позитивного будівництва вкотре підтверджується теза про надважливість міського дизайну, який є запорукою кращої якості життя для кожного мешканця.
Для підготовки публікації використані матеріали джерел: Entre rayas // la revista de Arquitectura. – URL: https://entrerayas.com/2020/09/world-architecture-day-2020/; Union Internationale des Architectes (UIA).– URL: https://www.facebook.com/UIA.org/ ; Union Internationale des Architectes (UIA).– URL: https://uia.org/s/or/en/1100066265 ; International Union of Architects (UIA) // E-Fiade.   URL: http://www.efiade.org/uia/ ; International Union of Architects (UIA).   URL: https://www.uia-architectes.org/webApi/en/about
Дякуємо за фото @Ірина Особік, головний архітектор Полтавської області.

Оксана Бєлявська,
кандидат архітектури,
науковий співробітник Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського

20 10 05 den arhitektury01

20 10 05 den arhitektury01

20 10 05 den arhitektury01