90 років від дня народження П. Р. Поповича

5 жовтня 2020 р. виповнюється 90 років від дня народження Павла Романовича Поповича, льотчика-космонавта СРСР, Двічі Героя Радянського Союзу, генерал-майора авіації, Почесного громадянина м. Полтави.

Павло Романович народився у м. Узин Білоцерківського р-ну Київської обл. Закінчив Магнітогорський індустріальний технікум, військово-авіаційне училище.

У березні 1960 р. Павла Поповича одночасно з Юрієм Гагаріним було зараховано до загону космонавтів. 11 серпня 1962 р. на навколоземну орбіту вийшов космічний корабель «Восток – 3», пілотований третім космонавтом СРСР А. Г. Ніколаєвим, а наступної доби – «Восток – 4», пілотований П. Р. Поповичем. Три доби проходив перший у світі груповий політ двох пілотованих космічних кораблів. Були проведені перші експерименти з радіозв’язку між екіпажами, взаємне фотографування. Павло Попович уперше виконував орієнтацію корабля у просторі за допомогою системи ручного керування. Під час польоту успішно пройшли апробацію спеціальні методики забезпечення життєдіяльності людини в умовах невагомості.

У своїх спогадах Павло Романович поділився враженнями від перебування на орбіті: «Температуру у кабіні корабля можна було регулювати за власним розсудом. Ці умови забезпечили можливість виконання завдання без зниження працездатності впродовж всього польоту».

Космонавти своєчасно і точно приземлилися на заздалегідь підготовлений майданчик. Політ пройшов успішно. Відтоді Ніколаєв і Попович стали всесвітньовідомими героями.

Українська земля з гордістю зустріла свого сина – Павла Поповича. Відвідав він і Полтаву. За мужність і героїзм космонавту було присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

З 3 по 19 липня 1974 р. П. Р. Попович здійснив другий космічний політ у якості командира корабля «Союз – 14» у складі першої експедиції на орбітальну станцію «Салют – 13» разом із бортінженером Ю. П. Артюхіним. Спільний політ тривав 15 діб. Були виконані складні завдання, що дозволило оцінити функціонування космічного спостережного пункту, зокрема, у розвідувальних цілях. Після польоту П. Р. Попович став Двічі Героєм Радянського Союзу.

І в наступні роки Павло Романович продовжував плідно працювати у царині космонавтики. Він став президентом Благодійного фонду ім. Ю. О. Гагаріна, президентом Українського союзу космонавтів, почесним керівником багатьох інших громадських організацій.

Це була життєрадісна людина, спортсмен, природолюб. П. Попович видав кілька книжок, присвячених космонавтиці та перспективам її розвитку.

Пішов з життя Павло Романович Попович 30 вересня 2009 р. Його ім’ям названо гірський хребет в Антарктиді та мала планета № 8444 у Сонячній системі.

20 10 05 popovich01

20 10 05 popovich01

20 10 05 popovich01