Хутрові звірі з Петрівського звірорадгоспу в мамологічній колекціії музею

Чільне місце в мамологічній колекції музею займають опудала тварин, що ілюструють напрямки діяльності одного з передових у минулому господарств Полтавщини – звірорадгоспу «Петрівське», заснованого в 1920 році в с. Чапаєве (нині Петрівка) Чутівського району. Спочатку господарство спеціалізувалося на розведенні вівців, пізніше – кролів, норок, лисиць та песців. У колекції музею зберігаються чучела тварин (кролі, норки, сріблясто-чорна лисиця, блакитний песець), породи яких довгий час вирощувалися в звірорадгоспі. Всього 14 експонатів. Тварини придбані у 1954, 1955, 1968 та 1974 роках. Опудала майстерно виготовлені таксидермістами музею: Є.І. М’ячіним, О.А. Бібіковим, М.Я. Ружинським та Н.С. Ляхович.

Події Другої світової війни внесли свої корективи в розвиток звірорадгоспу. У грудні 1945 року почала відновлюватися кролеферма. Перші кролики у кількості 150 голів були закуплені в кролиководів-любителів, 47 тварин молодняка породи Фланер і 48 - породи Шампань було привезено з Берлінського звірорадгоспу Татарської АРСР. У 1952 році під керівництвом О.Й. Каплевського були виведені нові породи кролів: Сірий велетень та Сріблястий. У колекції музею зберігаються опудала кролів порід: Сріблястий, Сірий велетень, Білий велетень та Шиншила. Порода Білий велетень представлена дорослими особинами та біогрупою малечі. У 1954 році кролі породи Сріблястий та Сірий велетень експонувалися на Всесоюзній виставці в Москві, а їхні опудала нині зберігаються в колекції музею.

16 січня 1947 року в радгоспі «Петровський» почалася організація ферми по вирощуванню норок. Поголів’я було завезене з Німеччини, Швеції та Бельгії. У колекції нашого музею представлені норки: біла, коричнева, сріблясто-голуба та паломіно.

Починаючи з 1954 року в господарстві організовувалася лисоферма. У 1955 році із звірорадгоспу «Пушкінський» Московської області було завезено 100 сріблясто-чорних лисиць, тоді ж музеєм придбана сріблясто-чорна лисиця, яка нині представлена в експозиції відділу природи. Цінним доповненням мамологічної колекції музею стало опудало блакитного песця, тварина придбана в 1968 році. На Полтавщині господарство «Петрівське» довгий час займало передові позиції у вирощуванні хутрових звірів. У 2003 році господарство перенесено до м. Ізюм Харківської області.

Музейна колекція хутрових звірів із Петрівського звірорадгоспу має великий науковий та пізнавальний інтерес. Нині в Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського Петрівському звірорадгоспу присвячений розділ експозиції відділу природи, познайомитися з яким може кожен бажаючий під час екскурсії чи самостійного огляду. Природничі експонати разом із світлинами та друкованими виданнями ілюструють сторінки діяльності славного господарства «Петрівське», що нині вже є історією.

Використані матеріали: Електронний ресурс. − Режим доступу: http://chutovo.adm-pl.gov.ua/sites/chutovo.adm-pl.gov.ua/files/spisok_liikvidovanih_ustanov_pidpriiemstv_ta_organizaciiy_chutivskogo_rayonu_shcho_zberigayutsya_v_v_ku_chutivskiy_rayonniy_trudoviy_arhiv.pdf

http://narodoznavstvamuzey.blogspot.com/p/blog-page_21.html

Підготувала Олена Шиян, науковий співробітник науково-дослідного експозиційного відділу природи

20 10 21 zviri01

20 10 21 zviri01