Виставка «Хрести України: Надпоріжжя» 17 жовтня – 22 листопада 2020 року

У різні часи існували різні форми хрестиків. Вони використовувалися переважно на всіх етнічних українських землях, а є такі, котрі були розповсюджені тільки на тих чи інших територіях – поліські, слобожанські, запорозькі …. І такі «регіональні» зразки ви можете бачити на інформаційних планшетах. У вітринах - найпоширеніші на українських землях хрестики, які поділяються на чоловічі і жіночі.
Дніпропетровщина представлена як знахідками епохи Русі – Великого князівства Литовського, так і козацької й післякозацької доби. Найдавнішими в плані ставрографії є хрестики з Ігрені. Хрестики з Одинківки досить пізні, кінець XVIIІ – ХІХ ст., а виріб з неіржавіючої сталі з парку імені Шевченка – взагалі чи не початок – перша половина ХХ. Певною перлинкою Новомосковського району є комплекс запорозьких хрестів другої половини XVIIІ – першої половини ХІХ ст. На території Новомосковщини істотно відчуваються культурницькі впливи Слобожанщини у вигляді регіональних слобожанських хрестів. Яскравим проявом цієї традиції виступають жіночі нагрудні хрести, зокрема – представлений тут так званий «Яблуневий Спас» із вставочками з різнокольорового скла. Солонянський район, правобережжя області демонструють класичне розмаїття хрестів. Вони датуватися XVIIІ – ХІХ століттям, запорозький і старообрядницького литва «царегородський», штамповані хрестики різних розмірів межі ХІХ – ХХ століття.
Нікопольщина широко представлена зразками хрестиків мощовиків ХІ-ХV століть. Дуже рідкісний кістяний різьблений хрест. Представлені хрестики Царичанського, Павлоградського, натільні хрестики, іконки і стулки складнів з околиць міста Вільногірськ. Ось такі шматочки нашої історії, про яку розповідають хрестики. Поодинокі знахідки, зазвичай, «мовчазні», але коли вони збираються у комплекси, коли це накладається на писемні джерела, тоді історія населених пунктів починає грати всіма можливими барвами.

20 10 17 hresty01

20 10 17 hresty01

20 10 17 hresty01

20 10 17 hresty01