21 листопада – День Гідності та Свободи

Щороку 21 листопада в Україні святкують День Гідності та Свободи. Це свято встановлене згідно з указом Президента України від 13 листопада 2014 року № 872/2014 «Про День Гідності та Свободи» на честь двох знаменних і доленосних подій, що відбулися в Україні й залишили визначальний і незабутній слід в її історії, – Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013 року. Пам’ятну дату запроваджено з метою утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, збереження й донесення до сучасного та майбутніх поколінь об’єктивної інформації про події, які мали місце в Україні на початку XXI століття. Цього дня українці вшановують патріотизм і мужність своїх співвітчизників, які восени 2004-го та в листопаді 2013 – лютому 2014 року стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини й громадянина, національних інтересів Української держави та її європейського вибору.

В постійно діючій експозиції Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського «Полтавщина за роки незалежності (1991-2020 рр.)» представлено чимало експонатів, присвячених подіям та учасникам Помаранчевої революції та Революції Гідності. Чи не найбільшу увагу відвідувачів привертає картина «Еней», портрет нашого земляка – справжнього патріота своєї батьківщини, учасника Євромайдану та героя АТО Антона Цедіка (1987-2014). Картина подарована краєзнавчому музею її авторкою – художницею Юлією Петушинською. Це сюжетна робота, на ній зазначені рядки із «Енеїди»: «Еней був парубок моторний…» (на фронті в Антона був позивний «Еней»).

Антон Цедік народився 31 липня 1987 року в Полтаві. У 2000 році закінчив 7 класів Полтавської гімназії №17 міста Полтави, у 2004 році - Полтавський міський багатопрофільний ліцей №1 імені І.П. Котляревського. Займався самоосвітою, багато читав. Захоплювався історією, мистецтвом, спортом, любив подорожувати.

Узимку 2013-2014 років Антон був активним учасником Революції Гідності. Спочатку охороняв палац «Жовтневий» у Києві, де розташовувався один зі штабів спротиву. Коли революційні події перекинулися до Полтави, Антон поїхав до рідного міста. Чергував на барикадах біля Полтавської обласної ради, входив до штурмової групи протестувальників. Через деякий час знову повернувся до Києва. 18-21 лютого 2014 року був учасником найзапекліших протистоянь між силовиками та протестувальниками.

З липня 2014 року Антон брав участь в антитерористичній операції на сході України. Був учасником звільнення населених пунктів Донецької та Луганської областей, у тому числі міст Артемівськ (нині – Бахмут), Лисичанськ, Попасна, Курахове. 29 серпня 2014 року, під час виходу з «Іловайського котла» так званим «зеленим коридором», машина КРАЗ, в якій знаходився Антон, рухалась у складі автоколони в напрямку села Червоносільське Донецької області. На околиці села автоколона потрапила в засідку та була обстріляна російсько-терористичними угрупуваннями. В ході обстрілу Антон Цедік загинув від отриманих кульових поранень. За особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, посмертно нагороджений орденом «За мужність» III ступеня.

22 травня 2015 року на фасаді Полтавського міського багатопрофільного ліцею №1 імені І.П. Котляревського, де навчався Антон Цедік, йому відкрито меморіальну дошку. Іменем героя названо вулицю в місті Києві.

На фото: художниця Ю. Петушинська зі своєю картиною «Еней».

20 11 21 den gidnosti01