Пестициди – безвихідь цивілізації

Під такими гаслами екологи всього світу проводять акції 3 грудня — у «Міжнародний день без пестицидів». Цей день оголошений Міжнародною коаліцією боротьби з пестицидами (Pesticide Action Network (PAN) International) у 1998 році в пам’ять найстрашнішої хімічної і промислової катастрофи, яка сталася 1984 року в Індії. Завод пестицидів компанії Union Carbide у м. Бопалі вибухнув та викинув в атмосферу смертельний газ (метил ізоціанат), що викликало тисячі захворювань та смертей в наступні роки.

Нині в усьому світі продовжується виробництво та використання хімічних пестицидів, що несе руйнівні наслідки для людини і довкілля. Хімікати за ланцюговою реакцією отруюють рослини, отруєні рослини їдять комахи та гризуни, комах та гризунів їдять птахи, земноводні і звірі. Дощова вода змиває отруту у річки, а там ще один ланцюжок – водорості, личинки – риби – птахи… люди. Сильно страждає від використання гербіцидів, зокрема, галузь бджільництва, бо комахи-запилювачі, відвідуючи отруєні квіті, хворіють і гинуть.

Але в той же час без засобів захисту рослин, без добрив не може існувати агропромислове виробництво. Тож єдина альтернатива – органічне землеробство. Господарства, що переходять на засади органічного виробництва, відмовляються від застосування генномодифікованих організмів, антибіотиків, отрутохімікатів та мінеральних добрив. У результаті вони отримують екологічно чисту продукцію, яка не містить речовин, шкідливих для споживачів.

На Полтавщині органічне землеробство в промислових масштабах започатковано в 70-х роках ХХ століття. Одним із перших розпочав роботу в цьому напрямі в 1976 році Семен Свиридонович Антонець у с. Михайлики Шишацького району. Тут спочатку було запроваджено ґрунтозахисні технології землеробства, зокрема, безплужний обробіток ґрунту. Наступним кроком стала відмова від хімічних засобів захисту рослин. Сьогодні колишній колгосп – це приватне підприємство «Агроекологія», найбільше в Україні, що працює виключно за технологіями органічного землеробства. І вже понад 40 років керує ним Семен Свиридонович Антонець - Герой Соціалістичної Праці, Герой України, почесний академік НААН України, почесний професор Полтавської державної аграрного університету.

Зараз в Україні вже понад 300 підприємств-агровиробників повністю або частково відмовилися від використання отрутохімікатів, перейшовши на технології органічного землеробства. Ґрунтозахисні і ґрунтовідновлюючі способи обробітку використовуються на площах загалом близько 1 % від орних площ України. Маємо надію, що цей відсоток ростиме! Зокрема, на Полтавщині агропромхолдинг «Астарта-Київ» з 2017 року переводить один із своїх підрозділів у Гадяцькому районі на рейки органічного землеробства.

Побажаємо аграріям, які відповідально ставляться до землекористування, працюють над відновленням і збереженням родючості наших ґрунтів, терпіння, наснаги і успіхів у цій великій і потрібній справі.

Пестициди – однозначно безвихідь, але краще зосередитися на тому, що вихід є – органічне землеробство!

Ілюстрації взято:
http://www.javirua.org/
https://www.volyn.com.ua/news/
https://ukr.media/culture/380270/

Деркаченко О. А. – науковий співробітник відділу природи ПКМ.

20 12 03 pestycyd01

20 12 03 pestycyd01

20 12 03 pestycyd01