Петровський Полтавський кадетський корпус

У центрі Полтави на Круглій площі (діаметр 345 м) височить будинок Петровського Полтавського кадетського корпусу (архітектор − В. Стасов, керівник робіт архітектор − М. Бонч-Бруєвич). Споруду завершили зводити і урочисто відкрили в 1840 р. Це завершило цілісний архітектурний ансамбль площі у стилі класицизму.

Військовий навчальний заклад був створений за ініціативи Малоросійського військового губернатора Миколи Григоровича Рєпніна. Першим директором став генерал-майор В. Ф. Святловський.

Тут повинні були навчатися сини дворян чотирьох губерній: Катеринославської, Полтавської, Чернігівської, Слобідсько-Української (з 1835 р. Харківської). Дворяни збирали кошти на утримання кадетів. У 1840 р. відкрили підготовчий клас. Приймали хлопців віком від 10 до 18 років.

У 1865 р. навчальний заклад реорганізували у військову гімназію, а з 1882 р. – знову в Кадетський корпус. Тут викладали такі дисципліни: Закон Божий, історію, російську, церковно-слов’янську, французьку, німецьку мови, музику, співи, танці, малювання, плавання, фехтування, фізкультуру. І, звичайно, військові дисципліни: стройову підготовку, стрільбу та воєнізовані експедиції. Верховій їзді навчалися на кінній базі в с. Жуки. На березі Ворскли, на території історичного Поля Полтавської битви, було облаштовано літній табір для кадетів. Тут відпочивали учні, які не поїхали на канікули додому. У корпусі діяла домова Сампсоніївська церква, існував музей.

Полтавський Петровський Кадетський Корпус був військово-навчальним закладом 1-го класу з повним 7-річним циклом навчання. Крім дітей дворян, у ньому навчалися й сини давніх козацьких родів, таких як Абази, Квітки та інші. До 1856 р. у строю корпус складав батальйон. Корпус поділявся на чотири роти: гренадерську, дві мушкетерські та неранжировану. У 1844 р. налічувалося 400 кадетів, часом їхня кількість досягала 500 і більше чоловік.

Серед викладачів було багато відомих науковців, діячів культури. Це математик Ф. І. Семашко, вчений краєзнавець П. І. Бодянський, громадський і культурний діяч Д. П. Пильчиков, історик І. Ф. Павловський, художники І. К. Зайцев, В. О. Волков та інші.

Багато з випускників корпусу прославилися як талановиті військові, вчені і діячі культури,: герой оборони Порт-Артура С. О. Рашевський; активний учасник російсько-японської війни О. Г. Пащенко; один із піонерів вітчизняного повітроплавання В. Л. Ельяшевич; військовий історик, генерал-майор М. О. Домонтович; один із засновників сучасних Олімпійських ігор, вчений-педагог генерал-лейтенант О. Д. Бутовський; художник, генерал-майор М. О. Ярошенко; музикант, засновник музичних класів у Полтаві (1902 р.) Д. В. Ахшарумов та інші.

Тим, кого цікавить історія ППКК радимо переглянути матеріали сайту полтавського краєзнавця Б. М. Тристанова та фільм «Полтавський кадетський корпус» з циклу «З одвічністю на ти» (автор Л. А. Нестуля).

У 1919 р. Петровський Полтавський кадетський корпус був закритий та евакуйований до Сербії, де на його базі створили школу.

А в Полтаві в будинку корпусу діяли Полтавські піхотні курси (1919 р.), піхотна школа (1920-1925 рр.), тракторне училище (1938-1941 рр.), до грудня 1940 р. автомобільне училище, Полтавське вище зенітно-ракетне командне училище (1958-1995 рр.).

Вже протягом багатьох років будівля знаходиться в жахливому аварійному стані. Але маємо надію, що найближчим часом ситуація зміниться на краще, будинок відреставрують і він, як і раніше, стане окрасою центру Полтави.

В одному з залів Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського експонуються тарілка з чашкою, якими користувалися в Кадетському корпусі та дошка з прізвищами деяких випускників цього навчального закладу у період з 1845 по 1911 рр., а у дворі – пам’ятний знак на честь святкування 50-річного ювілею Петровського Полтавського кадетського корпусу 6 грудня 1890 р.

Ганна Барська – завідувачка відділу історії пізнього середньовіччя і нового часу ПКМ імені Василя Кричевського.

20 12 19 kadetskiy01

20 12 19 kadetskiy01

20 12 19 kadetskiy01