Чергове поповнення нумізматичної колекції

Стало доброю традицією дарувати музею пам’ятні монети, випущені Національним банком України. Цього разу нумізматичну збірку закладу поповнив Володимир Дмитрович Годзенко – заступник директора з обліку та збереження музейних цінностей. 12 січня 2021 року до обігу була введена монета номіналом 2 гривні «Агатангел Кримський» із серії «Видатні особистості України». Вона стала першою пам’ятною монетою цього року.

Монета випущена до 150-річчя від дня народження відомого українського історика, сходознавця, поліглота, письменника, перекладача та одного із засновників української Академії наук – Агатангела Юхимовича Кримського (1871-1942).

Він був унікальним поліглотом, який володів 60 мовами (іноді називають і цифру 100), його сходознавча спадщина складає 26 томів. Агатангел Кримський автор першої в світі історії арабської літератури, 4-томної «Історії Туреччини та її письменства», більше 1000 наукових розвідок. Водночас йому належать фундаментальні праці «Українська граматика», «Давньокиївська говірка», «Українська мова. Звідки вона взялася і як розвивалася». Його учень Омелян Пріцак назвав вчителя «найкращим кримським подарунком Україні». Він же, народжений у російськомовній сім’ї, твердо для себе вирішив: «Я зрозумів, що мушу бути українофілом – це я зрозумів цілком свідомо», що й викарбувано на аверсі монети.

Трагізм долі Агатангела Кримського відображений на реверсі – його портрет розміщений на фоні вертикальних ліній. Ученого, який заперечував теорію про «колиску трьох братніх народів» і, фактично, був засновником сходознавчої науки в СРСР, звинуватили в «українському націоналізму» та відправили до в’язниці у Казахстані, де й завершилося його життя.

Монета з’явилася завдяки художникам Володимиру Тарану, Олександру Харуку, Сергію Харуку та скульптору Анатолію Демяненку.

21 03 03 agatangel01

21 03 03 agatangel01

21 03 03 agatangel01