З 6 лютого по 2 березня 2017 року у виставковій залі Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського працює експрес-виставка «Пан Півень Будимир. Народномистецькі твори», що розкриває образ півня у творах українського декоративно-вжиткового мистецтва.

Образ півня в традиції українського світогляду непересічний, багатозначний, часто навіть парадоксальний. Півень – гордовитий красень і чепурун, бравий командир і відважний ватажок. Він хоробрий і доблесний воїн, але й часто задерикуватий хвалько. Півень – справний хазяїн, щедрий і привітний господар. Він енергійний і життєрадісний, надійний охоронець і пильний сторож. У цьому його життєва сила та міць.

У народному мистецтві зображення півня та сонця нерідко чергуються, зустрічаються символічні зображення сонця у вигляді півня в колі, а блискавки – у вигляді гребінця. Груди птахів часто прикрашають солярні символи – кола, розети, крапки, розташовані по колу.

У залі представлені твори з кераміки, дерева, тканин, живопису Полтавщини XIX – XX століть із орнітоморфним мотивом – півнем. Виставка презентує анонімні вироби та відомі у мистецтві імена народних і професійних майстрів - гончарів, різьбярів, малювальників, вишивальниць, ткаль, вибійників, живописців, їхнє творче бачення та художнє втілення задуму у виробах. Вагоме місце займають твори опішнянських майстрів - відомих керамістів: Івана Гладиревського (1849-1919), Остапа Ночовника (1853-1913), Гаврила Пошивайла (1909-1991), Олександри Селюченко (1921-1987), Василя Омеляненка (1925 р.н.), Миколи Пошивайла (1930 р.н.), Розалії Чабаненко (1937 р.н.), Ганни Діденко (1943 р.н.), Дмитра (1963 р.н.) та Любові (1972 р.н.) Громових. Це – декоративні миски, фігурні посудини, великодні яйця, свистунці, - прості теракотові, розписані ангобами, вкриті різнокольоровими поливами кінця XIX –XX століть.

Експонуються дерев’яні пряникові форми, корячки, півень-гойдалка, мальованки, декоративний таріль, прикрашені традиційною різьбою та розписом, створені Миколою (1944-2011) та Тетяною Зацеркляними (1942 р.н.), різьблені тарілочки Валентина Нагнибіди (1925-1985). Враження доповнюють тематичні листівки, вибійчані наволоки із земських майстерень початку ХХ століття, живописні роботи Галини Рідної (1952 р.н.).

Звертають увагу вишиті вироби. Зображення птахів на рушнику асоціює цілий світ фольклорних мотивно-образних та подієво-ситуаційних елементів, що перегукуються з сюжетами міфів, колядок, обрядових пісень.

Виставка «Пан Півень-Будимир» має на меті представити для відвідувачів образ півня в українському декоративно-вжитковому мистецтві, познайомити з його різновидами, презентовані музейними предметами з фондової збірки Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського.

Виставка працює щодня, крім середи, з 9.00 до 17.00. Довідки за тел. 56-23-69.

0OJTmyohrg8