Свято Наума: йду в науку до майстра» для учнів 5 класу школи №25

8 грудня проведений етнографічний інтерактивний захід: «Свято Наума: йду в науку до майстра» для учнів 5 класу школи №25, місце проведення – бібліотека-філіал №9.

Хто такий пророк Наум, які народні традиції пов’язані з цим святом, що таке гончарство, дереворізьба, ткацтво, вишивка; як навчитися творити своїми руками, - про все це розповідала науковець Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського Марія Пісцова.

Святий Наум – один з дванадцяти малих пророків, який жив у Ізраїлі у 7 столітті до Р.Х. Ім’я Наум означає «утішитель». За народними уявленнями, святий Наум - покровитель розуму, знань і доброчинства, а тому вірили: якщо на свято пророка почати навчання, то дитина успішніше засвоїть знання, набереться розуму. «Наум – наведе на ум» - говорить українська приказка. Увечері напередодні батьки запрошували хрещених, котрі приходили з букварем, й діти починали напам'ять заучувати кілька літер. Уранці йшли до церкви, ставили свічку пророку, а потім батько тричі торкав школяра вербовою гілкою і приказував: «Тією святою вербицею, що Христа зустрічали, виряджаємо тебе на навчання. Хай наука тобі легко дається».

Хоч згодом терміни початку навчання були переміщені, але в ремісничих цехах продовжували давню традицію - майстри набирали собі учнів на свято Наума. На його честь влаштовували цікаві обряди, професійні посвяти тощо. З цього дня починали освоювати музичні інструменти.

Після вступної розповіді про свято та традиції навчання, школярам пропонуються різні завдання. Для того, щоб стати учнями майстра, діти повинні пройти випробування: визначити, до якого ремесла відносяться продемонстровані вироби за допомогою сигнальних карток, відгадати загадки, правильно віднайти закінчення до початку висловів про предмети народного мистецтва; скласти з поданих букв назви виробів, які згадуються у прослуханих поезіях, влучно показати жестами слово, яке повинні вгадати однокласники, дібрати відповідні описи до зображень етапів роботи гончара на магніті.

Після успішно пройдених випробувань учасники виконують давній український танок-гру: «Шевчики», під час якого імітуються рухи шевця під час роботи.

Завершальний етап - «творча майстерня», де школярі виготовили яскравих нитяних птахів.

Захід пройшов у рамках музейної програми: «Етнографічні студії з Полтавським краєзнавчим» та бібліотечного проекту «Скарбниця нашого народу».

17 12 08 naum01

17 12 08 naum01

17 12 08 naum01

17 12 08 naum01

17 12 08 naum01

17 12 08 naum01

17 12 08 naum01

17 12 08 naum01

17 12 08 naum01

17 12 08 naum01

17 12 08 naum01

17 12 08 naum01