Завершується цикл зимових свят, але залишається святковий настрій - у серці, у спогадах, а ще – у творах відомого полтавського художника, члена НСХУ Анатолія Лавренка. На виставці «Свята» представлено понад 60 його робіт, створених протягом кількох років у рамках однойменного проекту.

Українці вміють святкувати, і не просто так, а створюючи неповторну атмосферу. Кожне свято, зокрема - релігійне, має в нашого народу і унікальні традиції, і власну таємницю, і простір для творчості. Тому до цієї теми звертається чимало митців. Але проект Анатолія Лавренка - особливий. У ньому відображений весь річний цикл улюблених українських свят, насамперед, - православних. Тут і Різдво, і Масляна, і Великдень, і Спас, і дні вшанування найвідоміших святих. Відображені й традиції, які побутують у різних куточках України. Наприклад, на Полтавщині практично не знають, що таке Поливальний понеділок. А на Західній Україні традиція поливати дівчат у перший день після Великодня досить поширена. Натомість у селах Центральної України дотепер, напевне, нема такої хати, де б не відзначали Маланку. І всі ці традиції зібрані разом у проекті Анатолія Лавренка.

Утім, художник не обмежується у своїй творчості рамками одного народу чи релігії. На виставці представлені також картини, створюючи які Анатолій Лавренко звертається до католицьких свят і народних традицій інших країн. Так, католицькі свята також представлені у їхньому річному циклі, але ці картини написані в зовсім іншому стилі. «Православна» частина проекту виконана в авторському стилі, для якого характерна фактура, пастозний мазок. Як пояснює сам автор, це вільний стиль, не прив'язаний до якихось канонів. А от зображення католицьких свят подані у стриманішій манері, стилізовані під вітражі, які прикрашають храми цієї конфесії.

А нестримні веселощі, котрі йдуть від самих витоків того чи іншого народу, обумовлені національним характером, можна відчути, звернувшись до картин, присвячених святам певних країн. Тут і вир бразильського карнавалу, і американське свято Подяки, і навіть іспанська битва томатами. Отже, вся строкатість нашого світу, яскраві барви народних традицій, їхня неповторність і унікальність зібрані художником в одному проекті й представлені публіці.

До речі, перша робота зі святкового циклу була створена ще в 1990-ті роки. Це була картина, присвячена Зеленій неділі. З того часу почали з'являтися й і інші твори на цю тему. Але саме на проект ця робота перетворилася у 2013 році. Відтоді були написані десятки робіт. Більшість із них перебувають у колекціях відомих полтавських меценатів, колекціонерів Олексія Петренка і Олега Денисенка. А сьогодні художник і колекціонери діляться своєю святковою радістю з полтавцями. Адже життя – це не тільки будні, але й свята. А проект Анатолія Лавренка і про це також.

18 02 16 lavrenko01

18 02 16 lavrenko01

18 02 16 lavrenko01

18 02 16 lavrenko01

18 02 16 lavrenko01