15 травня у Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського відкрилася виставка «Археологія автострад. Розкопки під час масштабного будівництва доріг біля Кракова».

Виставка презентує матеріали кількарічних археологічних досліджень, які передували будівництву автостради А4, що з’єднала Краків із польсько-українським кордоном.

Ці дослідження мали виняткове значення для польської археології. Завдяки їх результатам вдалося переписати деякі сторінки найдавнішої історії, а колекція знахідок, отримана під час розкопок, стала найбільшою в країні.

Автори виставки пропонують до огляду найцікавіші знахідки з розкопок. Зокрема, тут можна побачити найдавнішу, знайдену на території Польщі, фігурку жінки, якій понад 7,5 тис. років. Окрасою виставки є так званий скарб з Александровичів 800-700 р. до н.е. Археологи натрапили на знахідку уже в перші дні розкопок. Одразу під шаром орної землі вони знайшли сховок, у якому було понад 50 прикрас. Віднайдені браслети, шпильки, підвіски, ґудзики і чоловічий нагрудник походять із віддалених районів Північної та Південної Європи.

На фотографіях можна побачити найцікавіші місця розкопок: 47 банерів виставки - це запрошення у своєрідну мандрівку автострадою слідами археологічних відкриттів. Вони дають можливість простежити шлях знахідок від моменту виявлення через дослідження і реставрацію аж до експонування у музейній вітрині. Заключним етапом цього ланцюга є комп’ютерна і фотореконструкція людей, прикрас, зброї, а також поховань, будинків, колодязів та гончарних печей у часи їхнього використання — сотні тисяч років тому.

Виставка проходить під патронатом Посольства Республіки Польща в Україні, тому на її відкритті були присутні очільники Генерального консульства Республіки Польща у Харкові, до відомства якого входить і Полтавська область: вельмишановний пан Генеральний консул Республіки Польща у Харкові – Януш Яблонський та вельмишановний пан консул Республіки Польща у Харкові – Ян Здановський.

На відкриті також були присутні організатори виставки: директор Науково-дослідного центру «Рятівна археологічна служба України» Інституту археології Національної академії наук України – Олег Осаульчук, куратор і автор виставки, доктор, науковий співробітник Музею археології в Кракові – Юстина Родак, науковий співробітник Науково-дослідного центру «Рятівна археологічна служба України» Інституту археології Національної академії наук України – Наталія Войцещук, заступник директора департаменту – начальник управління розвитку туризму, музейної справи та охорони культурної спадщини Департаменту культури і туризму Полтавської обласної державної адміністрації – Інна Шерстюк, директор Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського – Олександр Супруненко.

 

18 05 15 avtostrady01

18 05 15 avtostrady01

18 05 15 avtostrady01

18 05 15 avtostrady01

18 05 15 avtostrady01

18 05 15 avtostrady01

18 05 15 avtostrady01

18 05 15 avtostrady01

18 05 15 avtostrady01

18 05 15 avtostrady01

18 05 15 avtostrady01