31 серпня 2018 року Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського відвідала незвичайна експедиція. Цікавість до деяких сторінок повоєнного часу привела до Полтави трьох літніх американців. Ініціював поїздку відомий письменник, історик і продюсер Марк Саліван. Він саме і підтримав двох братів Білла та Уолтера Мартелів у бажанні відвідати Україну. Супроводжував групу одеський краєзнавець і перекладач Сергій Єлізаров.

Уолтер (Вальтер) і Білл (Вільгельм) наприкінці 30-х років народилися на Одещині. Вони – нащадки родини німців-колоністів, які ще на початку ХІХ століття оселилися на півдні України і заснували містечко Кассель. Займалися сільським господарством. Тому спершу гості з Америки відвідали свою малу батьківщину.

З Полтавою пов’язана доля батька Білла та Уолтера. З їхніх слів, наприкінці Другої Світової війни він із родиною опинився в Польщі, а потім як етнічний німець потрапив до табору військовополонених. У Полтаві брав участь у відбудові міста. Переповідав синам, що пунктом розміщення полонених тоді був краєзнавчий музей, точніше те, що залишилося від величної споруди після окупації.

Директор Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського Олександр Супруненко та заступник директора з наукової роботи Володимир Мокляк розповіли американцям про руйнування, завдані нацистами, труднощі повоєнного часу. Згадалися й перекази старожилів, які були свідками участі військовополонених у відбудові Полтави. За спогадами батька Білла та Уолтера Мартелів, німці мешкали у підвалах краєзнавчого музею. Працювали на відбудові деяких споруд у центрі міста, мостили бруківку на дорозі, що веде до Південного вокзалу. Ці події і мають скласти основу нової книги Марка Салівана.

Гостей провели підвальними приміщеннями музею, організували невелику екскурсію в експозиції. У Полтаві американські пошуковці також відвідали місця, прилеглі до будинку міськради (там у другій половині 40-х років знаходився пункт харчування), а також центральне кладовище, де збереглися німецькі захоронення повоєнного часу. Гості пообіцяли тримати полтавських істориків у курсі справ, знайомити з результатами своїх розвідок

18 08 31 ekspedition01

18 08 31 ekspedition01

18 08 31 ekspedition0118 08 31 ekspedition01