Етнографічний захід «Свято Наума: іду в науку до майстра»

 

 14 грудня 2018 року відбувся етнографічний захід «Свято Наума: іду в науку до майстра» у гімназії № 21. Учасники – учні 4-Б класу.

Святий Наум – один з дванадцяти малих пророків, який жив у Ізраїлі у 7 столітті до Р.Х. Ім’я Наум означає «утішитель». За народними уявленнями, святий Наум - покровитель розуму, знань і доброчинства, а тому вірили: якщо на свято пророка почати навчання, то дитина успішніше засвоїть знання, набереться розуму. «Наум – наведе на ум» - говорить українська приказка. Увечері напередодні батьки запрошували хрещених, котрі приходили з букварем, й діти починали напам'ять заучувати кілька літер. Уранці йшли до церкви, ставили свічку пророку, а потім батько тричі торкав школяра вербовою гілкою і приказував: «Тією святою вербицею, що Христа зустрічали, виряджаємо тебе на навчання. Хай наука тобі легко дається».

Хоч згодом терміни початку навчання були переміщені, але в ремісничих цехах продовжували давню традицію - майстри набирали собі учнів на свято Наума. На його честь влаштовували цікаві обряди, професійні посвяти тощо. З цього дня починали освоювати музичні інструменти.

Після вступної розповіді про свято та традиції навчання, школярам пропонуються різні завдання. Для того, щоб стати учнями майстра, діти повинні пройти випробування: визначити, до якого ремесла відносяться продемонстровані вироби за допомогою сигнальних карток, відгадати загадки, правильно віднайти закінчення до початку висловів про предмети народного мистецтва; скласти з поданих букв назви виробів, які згадуються у прослуханих поезіях, влучно показати жестами слово, яке повинні вгадати однокласники, дібрати відповідні описи до зображень етапів роботи гончара на магніті.

Завершальний етап - «творча майстерня», де учасники виготовили яскравих нитяних птахів.

Провели інтерактив наукові співробітниці відділу етнографії Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського Марія Пісцова та Марина Кондратенко у рамках музейно-педагогічної програми «Етнографічні студії з Полтавським краєзнавчим».

18 12 14 naum02

18 12 14 naum02

18 12 14 naum02

18 12 14 naum02

18 12 14 naum02