Подвір'я Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського – одна з улюблених туристичних принад міста. Тут можна прогулятися тінистими алеями дендропарку, помилуватись будівлею музею у стилі українського модерну та доторкнутись до археологічних старожитностей. Найчисельнішою групою серед останніх є половецькі «кам'яні баби». Власне термін «кам'яна баба» використовують у якості загальної назви кам'яної пластики від ІІІ тис. до н. е. і до ХІІІ ст. н. е. Це пам'ятки сакрального мистецтва, монументальні кам'яні статуї висотою від 1 до 4 м, поширені у степовій смузі Європи і Азії від Монголії до Німеччини.

Під кінець ХІХ ст. ставлення до них змінилося не на краще – майже всі пам'ятки були переміщені зі своїх первинних локацій. Місцеві мешканці або ж використовували їх як будівельний матеріал, межові знаки, кутові опори в житлових та господарських будівлях, стовпи в огорожах або як точила для сап, сокир і ножів. Як наслідок – багато дрібних деталей статуй втрачено назавжди. Заможні ж землевласники прикрашали ними парки своїх маєтків.

Такою прикрасою парку поміщика Аккермана із Миргородського повіту була й одна із «кам'яних баб», представлена на подвір'ї музею. Фігура із тонким станом виготовлена із пісковика, з грубо витесаною головою, тулубом, руками та маленькими ногами. У руках вона тримає невідому річ чотирикутної форми. Ще у давні часи голова була відбита і пізніше прикріплена цементом.

Щороку співробітники музею проводять обстеження стану збереження усіх музейних предметів, особлива ж увага завжди зосереджена на предметах, що експонуються під відкритим небом. У травні 2019 року художник-реставратор третьої кваліфікаційної категорії Тетяна Григорівна Клименко за дорученням реставраційної ради музею виконала роботи із фіксування голови кам'яної баби та шпаклювання цементного шва, який почав руйнуватися через тривалу дію атмосферних явищ на матеріал.

«Кам'яні баби» були для наших пращурів символом Дикого Поля, в якому квітнула відвага кіммерійців і половців, героїзм скіфів і нестримна воля козаків.

Запрошуємо полтавців та гостей міста відвідати музейне подвір'я та доторкнутись до історії!

19 05 20 stela01 19 05 20 stela02