У переддень Дня скорботи і вшанування пам’яті жертв війни у Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського відбулася презентація виставки «Тріумф людини. Мешканці України, які пройшли нацистські концтабори», підготовлена науковцями Українського інституту національної пам’яті у співпраці з архівними установами України.

30 людських доль за дротами 11 таборів Третього Райху. Вихідці з України були і в Аушвіці (Освенцимі), і в Бухенвальді, і в Дахау, і в Равенсбрюку, в інших концтаборах нацистської Німеччини. Вони розчинилися в морі національних груп: «росіян» (громадян СРСР), «поляків», «угорців», «румунів». Через те, що Україна не була незалежною, ми не знаємо, скільки наших співвітчизників пройшли нацистські «млини смерті». Але український вимір концтаборів ілюструють долі українських в’язнів.

Зараз науковцям відомо про 72 місця примусового утримання військовополонених і мирного населення на Полтавщині. Декілька з них – у самій Полтаві, зокрема табори дулаг 151 і шталаг 357. Увазі відвідувачів пропонуються копії документів з цих таборів, а також ідентифікаційний жетон в’язня. Про необхідність меморізації місця розміщення таборів у Полтаві виступила голова ГО «Пушкарівський яр» Олександра Супряженко.

На відвідувачів чекає підбірка фотоколажів про Полтаву періоду Другої світової війни 1939-1945 років з серії «Полтава і війна: здвиг часу», виконаних Олегом Лебединським і Володимиром Коротковим. Полтавські митці Юрій Шаповал і Едуард Трирог підготували промовисті інсталяції.

На заході виступили актори Полтавського єврейського громадського театру "Аідіше мазл"  ім. В’ячеслава Бурлаки (режисер Маргарита Блам). Учасники презентації були зачаровані музичним супроводом заходу у виконанні тріо у складі Фелікса Броцького, Вадима Михайліченка і Надії Зайченко.

Протягом місяця вся бажаючі мають можливість познайомитися з матеріалами виставки. Куратор − старша наукова співробітниця науково-дослідного експозиційного відділу новітньої історії Наталія Кузьменко.

19 06 21 triumf01

19 06 21 triumf01

19 06 21 triumf01

19 06 21 triumf01

19 06 21 triumf01

19 06 21 triumf01