Побачили світ «Листи з Америки»

Нарешті ! – так лаконічно можна сказати про подію у видавничому світі Полтавщини, на яку давно очікували не лише працівники нашого музею, а й усі шанувальники епістолярного жанру.

ТОВ «АСМІ» випустило у світ «Листи з Америки» - культурологічні нариси про життя американської художниці українського походження Катерини Кричевської - Росандіч, яка є онукою Василя Григоровича Кричевського, - автора проекту видатної пам’ятки української архітектури в стилі модерн – будинку Полтавського земства (зараз Полтавський краєзнавчий музей) та малюнка Державного герба України.

Основою книги, її канвою є листи Катерини Кричевської-Росандіч до художників, музейників, мистецтвознавців та науковців Полтавщини. В цих документах яскраво і образно проступає не лише історія культури і мистецтва, а й життя української діаспори.

Приємно, що укладання, підготовку тексту, передмову, післямову та коментарі (тобто – усю основну творчо-технічну роботу!) зробила наша колега, етнограф Галина Іванівна Галян, яка особисто знайома з Катериною Кричевською-Росандіч і до цього часу активно з нею листується.

Позитивних емоцій додає і той факт, що сама пані Катерина, а також учасники і відвідувачі цьогорічного Львівського книжкового форуму – найбільшої літературної події Східної Європи (де книгу з успіхом презентовано), уже дали їй високу оцінку.

Варто також обов’язково зазначити, що спонсорство у макетуванні і виданні книги взяв на себе директор видавництва «АСМІ» О.М.Петренко за що музейники йому щиро вдячні.

Довідково: Катерина Кричевська – Росандіч народилася 2 вересня 1926 року у Києві у родині художника Василя Кричевського (сина В.Г.Кричевського). Навчалася в Київській художній школі; влітку 1943 р. організувала в Києві свою першу персональну виставку. Того ж року (разом із батьками) емігрувала до Чехословаччини, де короткий час навчалася в Художньо-промисловій школі в м.Праги. Згодом виїхала до Німеччини, навчалася в Гейдельберзькому університеті; з 1949 р. живе і працює у США.

Працює в техніках олії, гуаші, змішаній, віддає перевагу акварелі — краєвиди США, Франції, Італії, Швейцарії («Руїни замку», 1969; «Захід сонця над затокою», 1979; «Саусаліто», «Монмартр» — обидва 1986). Українська тематика — жарнові полотна «Мати» (1973), «Гуцульський Великдень» (1974), «Різдво в Карпатах» (1990), пейзажі «Краєвид Києва» (1943), «Пам'ятка архітектури», «Путивль», «Монастир» (усі — 1980). У 1993 р. відвідала Україну (міста Київ та Полтаву), передала свої численні твори до фондів художніх музеїв України. Зокрема, картини художниці представлені в постійній експозиції Музею української діаспори у Києві.

Катерина Кричевська-Росандич у 2006 році також видала книгу спогадів «Мій родовід».