В експозиції «Унікальні предмети у зібранні музею (Скарбниця)» Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського представлені кращі зразки дрібної металевої пластики ХІІ – XV ст., що походять із трьох історичних зібрань: Круглицького (Лубенського) музею Катерини Миколаївни Скаржинської, Полтавського Єпархіального Давньосховища та Природничо-історичного музею Полтавського губернського земства.

Серед цих витворів давнього мистецтва привертає увагу вишукана бронзова фігурка лева виробництва німецьких майстерень на Рейні, датована ХІІ – ХІІІ ст., знайдена в с. Дейкалівка Зіньківського повіту Полтавської губернії 1909 р. «при копанні землі на садибі». Подарована Природничо-історичному музею Полтавського губернського земства А. М. Вороновським у 1911 р.

Фігурка відлита за восковою моделлю. На голові лева заглибленнями позначені очі, крапками – ніздрі, а вуха окреслені кільцями. Стилізована хвилястими пасмами грива в’ється на шиї та верхній частині тулуба від кільця під головою. Передні лапи витягнуті, задні – у статечній позі. Хвіст грайливо загнутий петлею догори. На поверхні помітні сліди ручної доводки відливки.

На голові та в основі лап просвердлено отвори (діаметром 0,2 – 0,3 см) зі слідами штирів для кріплення. Висота фігурки – 6,1 см, довжина – 8,6 см, ширина – 2,7 см.

Ймовірно, бронзова фігурка лева була деталлю основи складного канделябра з кількома аналогічними виробами, прикріпленими до загальної підставки.

21 11 02 skarbnyca