Наближається зимова пора – щорічне випробування для рослин, звірів і птахів – щоб дожити до весни, треба бути кмітливим, сильним, здоровим, сміливим і обережним. Нам, людям, простіше у теплих будинках. Тому можна знайти час і натхнення, щоб допомогти взимку пернатим і чотириногим сусідам.

Але перш ніж встановити, наприклад, годівничку для птахів, чесно дайте собі відповідь: чи готові ви регулярно протягом зими знаходити час, щоб готувати кормову суміш, досипати корм, чистити годівничку. Дуже важливо – або робити добру справу як слід, щоб це дійсно була допомога, або не братися за неї.

Чому важливий склад кормової суміші? Тому що білий хліб, яким часто наповнюють годівнички, він для птахів, як для нас – тістечка або чіпси. Вони наповнюють шлунок, але не приносять користі. Для підтримання сил та здоров’я птахів у годівничці повинні бути: насіння соняшника, дині; подрібнене насіння гарбуза, кукурудзи, кавуна; просо (не пшоно!), вівсяні пластівці; шматочки сушених чи свіжих яблук та інших фруктів або гарбуза. Поблизу також можна прикріпити або підвісити на мотузці шматочки несолоного сала. Через великі втрати енергії, особливо у холодні зимові ночі, птахам необхідні насичені жири. Рослинні жири зовсім не підходять, також вони порушують водонепроникні властивості пер. Більше інформації можна знайти в групах любителів птахів у соціальних мережах, а також на орнітологічних сайтах.

Регулярно досипати корм, по мірі його під’їдання пернатими, важливо через те, що птахи, знайшовши годівничку, розраховують уже свої сили так, щоб прилетіти туди і поїсти. Якщо ж пташка прилетіла, а корму немає, їй важко буде дістатися до іншого місця, де можна підкріпитися.

Раз на два тижні чистити годівничку від залишків корму та пташиного посліду важливо тому, що бруд – середовище розвитку шкідливих бактерій, які спричиняють розповсюдження хвороб.

Також важливо правильно вибрати місце розташування годівнички. Місце має бути затишним, але в той же час достатньо відкритим, щоб птахи могли вчасно помітити наближення, наприклад, кота. Бажано, щоб поряд був густий кущ або хвойне дерево, де пташина дрібнота могла б сховатися від крилатих хижаків.

Починати підгодівлю варто лише з настанням стійких морозів, коли природного корму залишилось мало або його важко дістати з-під снігу. Поспішати не варто, адже підгодовування повинно бути для птахів «подушкою безпеки», а не основною кормовою базою, щоб пернаті не порушували і не втрачали вкрай важливі для них навички здобування природної їжі.

Підготувала Олена Деркаченко, науковий співробітник відділу природи ПКМ ВК.

21 11 30 godivnychyka