У 2020 році мамологічна колекція нашого Музею поповнилася цінним експонатом – опудалом самки сурка степового (Marmota bobak Mull.). В Україні цю тварину називають по різному: бабак, байбак, свистун. Цікаве поповнення надихнуло науковців відділу природи запровадити традицію проведення музейних інтерактивних уроків, присвячених дню байбака, для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку.
У Сполучених Штатах Америки День сурка відзначають 2 лютого, а завдяки однойменному фільму про це відомо широкому загалу. Але мало хто знає, що схожа традиція існувала й в українських селах. На свято Явдохи, 14 березня, люди виходили в степову місцевість, сподіваючись почути перший посвист байбака. Очевидно, були підстави вважати, що близько цієї дати звірі виходили з нори «на розвідку» − чи пахне весною? Почути голос байбака в середині березня означало впевненість – вже близько кінець зими.
Цього року разом із науковцем відділу природи Оленою Штитьовою День байбака відзначали учні «Полтавського ліцею «Паросток». Діти з цікавістю слухали розповідь про сурків, дізналися про їх видове різноманіття у світі та в Україні, розглянули спосіб життя байбаків, особливості побудови їх нори, зимового сну, харчування. Також приділили увагу питанням взаємовідносин тварин і людей, охорони та збереження байбаків в Україні та на Полтавщині.
У 2022 році нововведенням екологічного уроку стала цікава вікторина – після розповіді учні відповідали на запитання, показуючи, наскільки уважними вони були на уроці, і отримували по горішку за кожну правильну відповідь. А на завершення заходу вже традиційно виготовляли листівки із зображенням героя дня, які залишилися дітям на згадку про цей незвичайний урок.
Підготувала Олена Штитьова, науковий співробітник відділу природи ПКМ ВК.