Участь у заході почесних гостей – начальника управління культури Полтавської ОДА Г.І. Фасія, Заслуженого працівника культури, начальника обласного управління культури у 1980- 1999 рр. П. К. Бондаревського, командира 18-ї бригади тактичної авіації ЗСУ полковника С.М. Пожидаєва, директора Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського, кандидата історичних наук О.Б. Супруненка, радника ректора ПолтНТУ ім. Ю. Кондратюка, кандидата історичних наук, доцента, Заслуженого працівника освіти України Н.К. Кочерги та завідувача кафедри філософії і соціально-політичних дисциплін ПолтНТУ, доктора філософських наук, професора Г.Є. Аляєва, вченого-фізика, педагога, доктора фізико-математичних наук, професора, академік АН Вищої Школи України О.П. Руденка, відомого краєзнавця, фахівця у галузі ракетно-космічної техніки О.Й. Окари, голови Спілки ветеранів космодрому Байконур В.С. Шостак та інших; покладання квітів до пам’ятника Юрію Кондратюку гостями заходу; почесний марш 12 прапороносців у супроводі парадної групи з 50 курсантів Військового інституту біля пам’ятника Ю. Кондратюку; урочисте відкриття виставки «Олександр Шаргей. Повернення імені» у залі ПМАіК; презентація двох нових ювілейних видань, здійснених ПолтНТУ ім. Ю. Кондратюка, а саме: 1) Даценко А.В., Прищепа В.Й. Юрій Васильович Кондратюк. 1897-1942 : Наукова біографія / переклад українською Н.К. Кочерги. – П. : ПолтНТУ, 2017. – 172 с., з іл., 2) Юрій Кондратюк (Олександр Шаргей) у спогадах сучасників / Укладачі А.В. Даценко, І.П. Книш, Г.І. Аляєв; відпов. ред. В.О. Онищенко. – П. : ПолтНТУ, 2017. – 145 с. (надруковано українською та англійською мовами); виставка книг та інших видань «Космічний геній України» з фондів Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І.П. Котляревського і книгозбірні ПМАіК; демонстрація документального фільму Полтавської ОДТРК «Лтава» «Траєкторія долі» (автор – В.В.Дряпак); проведення науковцями ПМАіК безкоштовної оглядової екскурсії для гостей заходу.

Довідка. 21 (9) червня 1897 року в Полтаві народився Олександр Гнатович Шаргей, який ввійшов в історію світової науки під іменем Юрія Васильовича Кондратюка. У виясненні біографії Ю.Кондратюка важлива роль належала історику авіації і космонавтики Б.М. Воробйову, якому 1938-го року вчений передав на збереження свій архів. На початку 1960-х років, у зв’язку з підготовкою до видання збірника вибраних творів К.Е. Ціолковського, Ф.А. Цандера, Ю.В. Кондратюка, керівництво Інституту природознавства і техніки (ІІПТ) АН СРСР, через наполягання професора А.Л. Чижевського та родини Ф.А. Цандера, вимушено було восени 1962 року подати запит до Центральної криміналістичної лабораторії Всесоюзного Інституту юридичних наук на проведення графологічної та фотоекспертизи на предмет встановлення дат написання наукових праць, що були представлені як праці Ю.В. Кондратюка, та встановлення особи автора (О.Г. Шаргея, Ю.В. Кондратюка або Г.(Ю.) В.Кондратюка). Експертизою було доведено, що О. Шаргей і Ю. Кондратюк – одна й та сама особа й що саме ним написані рукописи праць з космонавтики.

Копії матеріалів експертизи були передані науковцям Полтавського музею авіації і космонавтики на початку 1990-х рр. завідувачем сектору авіації і космонавтики ІІПТ В.М. Сокольським за умови лише внутрішнього робочого використання згаданих документів.

Після здійснення на КК «Apollo-11» у липні 1969 р. американськими астронавтами польоту та висадки на поверхню Місяця за трасою, розробленою Ю.В. Кондратюком, у СРСР активізувалися дослідження біографії та творчої діяльності вченого. При Академії наук СРСР було організовано Комісію з розробки наукового спадку піонерів освоєння космічного простору, яку очолив академік Б.В. Раушенбах. Працювала спеціальна комісія, створена у Києві, під керівництвом академіка Г.С. Писаренка. Вагомий внесок у ці дослідження був зроблений біографами Ю.Кондратюка Б.І. Романенком, А.В. Даценком, працівниками Державного архіву Полтавської області, особливо В.Н. Жук, колишнім викладачем Другої Полтавської чоловічої гімназіі В.С. Оголевцем та іншими фахівцями.

Справжнє ім’я вченого вперше публічно було назване під час проведення у Полтаві святкових заходів з нагоди 90-річниці від дня народження Ю.В. Кондратюка. Тоді був вперше продемонстрований документальний фільм «Что в имени тебе моем», знятий режисером М.Ф. Шаровим за сценарієм льотчика-космонавта В.І. Севастьянова. Біографія О.Г. Шаргея – Ю.В. Кондратюка перестала бути таємницею.

Полтавський музей авіації і космонавтики вперше у світі продемонстрував копії документів експертизи, які раніше знаходилися у закритому фонді архіву ІІПТ АН СРСР, книгу Ю.В. Кондратюка «Завоювання міжпланетних просторів» 1929-го року видання, з дарчим написом полтавцям від льотчика-космонавта О.А. Леонова (який першим у світі вийшов у відкритий космос; свого часу він навчався у м. Кременчуці, здобуваючи освіту у школі початкової льотної підготовки), також демонструються збірник «Ціолковський. Цандер, Кондратюк: Вибрані твори» 1964-го року видання, який став поштовхом для проведення експертизи, та лист Ніни Гнатівни Шаргей, написаний нею у квітні 1977 року на ім’я Г.С. Писаренка, в якому вона відкрила, як саме відбувалася зміна імені її зведеним братом. Біографія Ю.В. Кондратюка (О.Г. Шаргея) перестала бути таємницєю.

На заході були присутні полтавські музейники, краєзнавці, активісти громадськості, числені предствники мас-медіа.

17 06 21 shaegey01

17 06 21 shaegey01

17 06 21 shaegey01

17 06 21 shaegey01

17 06 21 shaegey01

17 06 21 shaegey01

17 06 21 shaegey01

17 06 21 shaegey01

17 06 21 shaegey01

17 06 21 shaegey01