Співробітники відділу

kodnratenko t k

Кондратенко Тамара Костянтинівна ― головний зберігач фондів. Випускниця природничого факультету Полтавського державного педагогічного університету імені В.Г. Короленка. У музеї працює з 1987 р., у відділі ― з 2003 р.

Індивідуальна наукова тема: західноєвропейська зброя у колекційній збірці Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського.

Сфера наукових інтересів: природничі дослідження, зброєзнавство, культурологія, музеєзнавство.

За роки роботи підготувала численні наукові статті, довідки, каталоги. Серед видів музейної діяльності надає перевагу виставковій роботі, пропаганді фондових колекцій через експонування, атрибуції, реставрації та консервації музейних предметів. Багато часу присвячує роботі з молодими музейниками. Учасник багатьох виставкових проектів, зокрема Всеукраїнських ― «Реставрація без кордонів», «Велике та величне» та ін. Лауреат обласної премії імені І. П. Котляревського 2013 р.

tkachenko o m

Ткаченко Олександр Михайлович ― завідувач науково-дослідного відділу фондів. Випускник історичного факультету Полтавського державного педагогічного університету імені В.Г. Короленка. У науково-дослідному відділі фондів працює з 1999 р. Відповідальний зберігач інвентарних груп «Ордени, медалі, значки» та «Нумізматика», у яких нараховується більше 63 тис. одиниць.

Індивідуальна наукова тема: грошовий обіг на території Полтавщини.

Сфера наукових інтересів: археологія, нумізматика, фалеристика.

За час роботи у відділі підготував ряд наукових довідок, статей, каталогів, брав участь у археологічних розвідках та розкопках, різноманітних музейних проектах. Активний учасник різних семінарів-практикумів і навчань з музейної справи: «Екстремальна ситуація в музеях та заповідниках» (м. Київ, 2007 р.), «Організація консерваційно-реставраційної роботи в музейних закладах України» (м. Київ, 2010 р.), «Правовий супровід творів образотворчого мистецтва. Теоретичні та практичні аспекти» (м. Київ, 2013 р.), «Основні вимоги щодо обліку, зберігання та використання музейних предметів» (м. Київ, 2012 р.). Один із авторів статей «Зводу пам’яток історії та культури України: Полтавська область».

parasochka o g

Парасочка Олександра Григорівна ― завідувач сектору «Речі» науково-дослідного відділу фондів. У музеї працює з 1976 р. після закінчення історичного факультету Полтавського державного педагогічного університету імені В. Г. Короленка. У науково-дослідному відділі фондів працює з 1990 р. Відповідальний зберігач інвентарних груп: «Кераміка, скло», «Метал», «Дерево», «Сувеніри», «Скульптура», «Шкіра», «Моделі», «Писанки».

Індивідуальна наукова тема: керамічні та скляні вироби ХVІІІ-ХХ ст. в колекції Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського.

Сфера наукових інтересів: кераміка, порцеляна.

За роки роботи підготувала ряд статей, наукових довідок, присвячених авторській кераміці, центрам виробництва кераміки та порцеляни. Без музейних предметів перерахованих вище груп зберігання не проходить жодна музейна виставки, значна кількість яких відреставровані та підготовлені до експонування фахівцями Харківської філії Національного науково-дослідного центру України та художниками-реставраторами музею.

sterchenko v i

Старченко Віра Іванівна ― завідувач сектору «Природа. Тканини» науково-дослідного відділу фондів. Випускниця факультету агрохімії та ґрунтознавства Української сільськогосподарської академії (м. Київ). У науково-дослідному відділі фондів працює з 1994 р.

Індивідуальні наукові теми:

  • вироби побутового вжитку у зібранні Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського.
  • жіноча сорочка у музейній збірці.

Сфера наукових інтересів: історія українського образотворчого гаптування, різноманітні види народної вишивки.

За час роботи у відділі підготувала статті та наукові довідки, присвячені українському народному вбранню. Постійно співпрацює із здобувачами українських вишів, дослідниками українського текстилю та вишивки. Автор комплексів традиційного народного вбрання з музейного зібрання для різноманітних виставкових проектів.

Брала участь у Всеукраїнських музейних фестивалях, проекті «Культурна спадщина України. Килими України», «Символіка українського традиційного вбрання», «Реставрація без кордонів» та ін. Нею упорядковані робочі каталоги церковного одягу, українського народного одягу, палеонтологічних знахідок, геологічних зразків. Є зберігачем Гербарію музею. У 2017 – 2018 рр. приймала участь у мистецьких проектах телеканалу UA TV-культура, творче об’єднання «Древо», із створення серії фільмів про традиційний український одяг та килимарство.

kondratenko n g

Кондратенко Наталія Григорівна ― завідувач сектору обліку науково-дослідного відділу фондів. Закінчила Полтавський нафтовий геологорозвідувальний технікум (референт, секретар адміністративний) та Полтавський національний педагогічний університет імені В.Г. Короленка (англійська та німецька мова, зарубіжна література). У музеї працює з 2007 р., у науково-дослідному відділі фондів — з 2008 р., з 2018 р. — завідувач сектору обліку.

Індивідуальні наукові теми:

1. Східна зброя у колекційній збірці Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського.

2. Реставрація керамічних виробів у колекційній збірці Полтавського краєзнавчого музею.

3. Реставрація виробів з металу у колекційній збірці Полтавського краєзнавчого музею.

Сфера наукових інтересів: атрибуція та реставрація музейних старожитностей, впровадження новітніх технологій у музейній справі, створення англомовного супроводу для експозиції музею.

Продовжує освіту в галузі музеєзнавства. У 2013 році пройшла музейне навчання у м. Київ за програмою «ProMuseum» фонду «Відродження», в рамках якого створила міжмузейний виставковий проект «Історія однієї фотографії». У 2014 році взяла участь у семінарі-тренінгу «Безпека музейних колекцій і культурної спадщини у надзвичайних обставинах», що проходив на базі Запорізького обласного краєзнавчого музею. У 2015 році — участь у семінарі-практикумі «Першочергові заходи під час обставин непереборної сили в музейних закладах України», що проходив на базі Національного науково-дослідного реставраційного центру України у м. Київ.

Із 2016 р. виконує роботу з реставрації творів з кераміки та скла під керівництвом Клименко Т. Г., художника-реставратора ІІІ кваліфікаційної категорії. У 2018 р. пройшла стажування «Основи реставрації музейної кераміки» у Харківській філії Національного науково-дослідного реставраційного центру України під керівництвом художника-реставратора вищої кваліфікаційної категорії С.Р. Єфанової.

sulyma o s

Сулима Оксана Сергіївна ― завідувач сектору науково-дослідного відділу фондів. У музеї працює з 2012 р. після закінчення історичного факультету Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка. У науково-дослідному відділі фондів працює з 2013 р. Із 2018 р. зберігає музейні предмети «документальних» інвентарних груп: «Документи», «Книги, брошури», «Плакати, лозунги, афіші», «Газети, журнали», «Листівки», «Схеми», «Гроші паперові», «Живопис», «Графіка, малюнок», «Літографії», «Альбоми», «Фото», в яких нараховується більше 35 тис. музейних предметів.

Індивідуальна наукова тема: повернення культурних цінностей Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського, втрачених у роки Другої світової війни.

Сфера наукових інтересів: історичне краєзнавство, музеєзнавство, історія «довгого» ХІХ століття, зброєзнавство, історія діяльності Полтавського губернського земства, філокартія, історія мистецтва.

Продовжує освіту в галузі музеєзнавства. Активна учасниця наукових конференцій, навчань та стажувань: навчання «Стан, проблеми та перспективи розвитку музеїв України» (2015, м. Львів), семінар «Усна історія як метод і джерело» в рамках проекту «Альтернативна освіта для українських шкіл» (2015, м. Полтава), семінар-практикум «Першочергові заходи під час непереборної сили в музейних закладах України» (2015, м. Київ), семінар-практикум «Музей в екстремальній ситуації. Першочергові заходи» (2017, м. Харків). курси підвищення кваліфікації в Центрі неперервної культурно-мистецької освіти з теми «Актуальні питання збереження, використання та популяризації музейних колекцій» (2018, м. Київ), семінар-практикум «Проблематика використання авторських прав у діяльності музеїв» (2018, м. Київ).

У 2016 р. утілила в життя виставкову акцію «ЕкспоМ» у рамках проекту «Музей+», присвяченого відзначенню 125-річчя музею. У 2018 р. підготувала до видання набір листівок «До 110-річчя Будинку Полтавського губернського земства».

shumeyko n m

Шумейко Наталія Миколаївна ― старший науковий співробітник науково-дослідного відділу фондів. Випускниця історичного факультету Київського Ордена Леніна Державного університету імені Т.Г. Шевченка. У музеї працює з 1973 р., у науково-дослідному відділі фондів — з 1976 р. Більше 30 років була зберігачем «документальних» інвентарних груп: «Документи», «Книги, брошури», «Плакати, лозунги, афіші», «Газети, журнали», «Листівки», «Схеми», «Гроші паперові», «Живопис», «Графіка, малюнок», «Літографії», «Альбоми», «Фото».

Індивідуальна наукова тема: видатні земляки-полтавці в зібранні Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського.

Сфера наукових інтересів: живопис, філокартія, літературна Полтавщина.

Автор ряду статей та наукових довідок, ретельно підбирає матеріали для кожної музейної виставки і доповнень експозиції, активна учасниця міжмузейних проектів та різноманітних музейних заходів. Працюючи зберігачем документального фонду музею опікувалась питаннями збереження, реставрації експонатів, створення каталогів. За її участі, зокрема, були підготовлені до реставрації унікальні музейні предмети – дарчі грамоти козацької доби, гравюри поч. ХІХ ст., рідкісні друковані видання.

 berzoy v m

Берзой Валентина Миколаївна ― старший науковий співробітник науково-дослідного відділу фондів, відповідальний зберігач музейних предметів інвентарної групи «Негативи» (більше 22 тис. од.). Закінчила історичний факультет Полтавського державного педагогічного інститут імені В.Г. Короленка. У музеї працює з 1976 р. У науково-дослідному відділі фондів – з 1993 р.

Індивідуальна наукова тема: промисловість Полтавщини в роки Другої світової війни (1939-1945 рр.).

Сфера наукових інтересів: Друга світова війна, ветерани війни, матеріали про учасників боїв на різних фронтах у колекційній збірці музею.

За час роботи у відділі підготувала наукові довідки та статті, бере активну участь у створенні виставок, реалізації різноманітних проектів. Багато уваги присвятила вивченню історії Шишацького району Полтавської області, особливо періоду Другої світової війни. З цієї теми має ряд публікацій. Упорядкувала та опублікувала іменний каталог із теми «Друга світова війна у збірці негативів».

lugova l m

Лугова Любов Миколаївна ― старший науковий співробітник науково-дослідного відділу фондів. Випускниця історичного факультету Київського Ордена Леніна Державного університету імені Т.Г. Шевченка. У музеї працює з 1973 р. Тривалий час очолювала науково-дослідний експозиційний відділ археології. З 2013 р. – відповідальний зберігач музейних предметів інвентарної групи «Археологія», яка нараховує близько 55 тис. од.

Індивідуальні наукові теми:

Археологічні дослідження ново будівної експедиції Полтавського краєзнавчого музею (1977-1990 рр.).

Археологічні колекції ХІХ-ХХ ст. у збірці Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського.

Звід пам’яток археології Полтавської області.

Сфера наукових інтересів: археологія взагалі, зокрема поховальні пам’ятки епохи бронзи-раннього залізного віку та кочівників епохи розвинутого середньовіччя (половців, печенігів).

За роки роботи керівник ряду археологічних експедицій з дослідження археологічних пам’яток Полтавщини, автор численних статей, наукових довідок, каталогів, куратор тематичних виставок.