Пошукова робота

На даному етапі розвитку історичної науки постає проблема об'єктивності висвітлення історичних подій на теренах України. В радянський час не вивчалися або замовчувалися події, пов'язані з періодом національно-визвольних змагань, Голодомору 1932-1933 рр., репресіями 1930-х років. Недостатньо досліджені пам'ятки історії козацтва, культові споруди та пам'ятки науки і техніки. У межах підготовки Полтавського тому «Зводу пам'яток історії та культури України» під час експедицій у райони області науковці відділу шляхом обробки архівних матеріалів, краєзнавчої літератури та безпосереднього спілкування з людьми на місцях виявляють та обстежують подібні об'єкти. Так, наприклад, у с. Лютенька Гадяцького району виявлено місце садиби отамана антибільшовицького формування Левка Христового. У с. Велика Обухівка Миргородського району на території колишньої садиби графів Капністів, поряд з могилами предків, знаходиться могила заслуженої артистки України Марії Ростиславівни Капніст (1915–1993 рр.), яка 17 років провела в сталінських таборах лише за те, що належала до старовинного графського роду.

Одним з важливих напрямків роботи відділу залишається дослідження пам'яток періоду Другої Світової війни. Складність у дослідженні полягає у виявленні самих поховань. На жаль, і досі значна частина могил залишається безіменними. За офіційними відомостями в ході бойових дій на Полтавщині загинуло 228 134 воїнів Радянської Армії. Однак, ще багато імен загиблих воїнів залишились невідомими.

Науковцями відділу на основі опрацьованих матеріалів Центрального архіву Міністерства оборони Російської федерації, Архіву військово-медичного музею Міністерства оборони Російської Федерації, Державного архіву Полтавської області, Книг Пам'яті полтавської та інших областей, Книг Скорботи, інтернет-ресурсу www.obd-memorial.ru проводиться пошукова робота по виявленню прізвищ воїнів Червоної Армії, підпільників та партизан, які загинули, зникли безвісті на території Полтавської області та розпочато створення електронної бази даних, яка постійно поповнюється. Списки по Решетилівському,  Великобагачанському, Диканському, Лохвицькому районах надруковані окремим розділом у відповідних томах «Зводу пам'яток історії та культури України: Полтавська область».

Встановлено ім'я загиблого воїна

До Полтавського краєзнавчого музею звернулася Мелікова Наталія Михайлівна, жителька м.Москви, з проханням уточнити місце поховання діда – Мелікова Завлун Ісай–Огли, 1897 р.н.

Співробітниками науково-методичного відділу було встановлено, що згідно архівних даних ЦАМО РФ.– Ф.33.–Оп.11458.– Спр.205, 209 під час визволення села Бірки Гадяцького р-ну від гітлерівських загарбників 10.09.1943 загинуло 14 воїнів, серед них Меліков Завлун Ісай–Огли, капітан 981-го стрілецького полку 253-ої стрілецької дивізії, помічник начальника штабу полку по тилу, уродженець Дагестанської АРСР, м. Серго-Кала, кадровий військовий, призваний Махачкалинським МВК. Рідні: син Меліков Михайло Завлунович, м. Москва, вул. Садовнічевська, 24, кв.3. За даними Полтавського облвійськкомату та Державного Архіву Полтавської області.– Ф.3121.– Оп.7.– Спр.25.– Арк.9 станом на 1944 р. капітан Меліков З.І. був похований в одиночній могилі у с.Римарівці Гадяцького р-ну. У 1959 р. останки загиблих воїнів перенесені в одну братську могилу, яка знаходиться в центрі села. Прізвище Мелікова Завлуна увічнене біля братської могили на гранітній плиті.

Онука Мелікова З.І.– Мелікова Наталія Михайлівна на День Перемоги цього року разом з сином приїжджала на могилу діда.