Експозиція

Експозиція науково-дослідного експозиційного відділу новітньої історії розміщується в залах музею №№ 15а, 16, 16а, 17-21.  Розділи експозиції:

«Полтавщина в Українській революції (1917-1921 рр.). Національно-визвольні змагання (1920-1923 рр.)».

Експозиція відтворює події, що відбувалися на теренах Полтавської губернії в добу Української революції, національне відродження краю, діяльність українських партій та їхніх провідників, утворення Центральної Ради та уряду – Генерального Секретаріату, полтавців, що входили до їх складу. Особлива увага приділена Симону Петлюрі – уродженцю Полтави, видатному політичному і військовому діячу, що відіграв вагому роль у становленні української держави, ставши Головним Отаманом військ УНР та Головою Директорії УНР. Боротьба українців за свободу і незалежність України, повстанський рух завершилися поразкою і остаточним встановленням більшовицької влади.

nov hist ukr revol

«Українське «розстріляне» відродження».

У 1920-х роках українська література та мистецтво переживали бурхливе піднесення. Пройнята національною духовністю українська культура досягла світового рівня, зокрема, творчість поетів-«неокласиків» Миколи та Михайла Зерових, Миколи Філянського, Михайла Драй-Хмари, поета-футуриста Михайла Семенка. Масові репресії 30-х років стали невід’ємною частиною сталінської тоталітарної системи. Тисячі представників української інтелігенції було страчено або вислано в табори. Це члени «Просвіт», викладачі Полтавського ІНО, полтавські кооператори, етнографи, члени Педагогічного бюро, кобзарі.

nov hist vidrodj

«Полтавщина у роки Другої світової війни (1939-1945 рр.)».

Експозиція розповідає про подвиги полтавців на фронтах та в тилу, окупаційний режим, підпільний і партизанський рух, визволення території області від нацистів. У 2020 році планується реекспозиція залу.

nov hist 2war

«Техногенна катастрофа ХХ століття. Полтавці – учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції».

Чорнобильська катастрофа 26 квітня 1986 р. сколихнула життєве дерево 52-мільйонного українського народу В експозиції подано матеріали про тих, хто захистив світ від атомної катастрофи – пожежників, воїнів строкової служби і запасу, медиків, зведений загін Управління внутрішніх справ у Полтавській області. Саме завдяки їх зусиллям розбурханий атом було приборкано. В експозиції представлені матеріали про переселенців із зони радіоактивного забруднення, діяльність ГО «Союз-Чорнобиль» по захисту прав учасників ліквідації аварії на ЧАЕС.

nov hist chorn

«Ми пам'ятаємо тебе, Афганістан».

Афганська війна належить до тих подій політичної історії ХХ століття, які ще не знайшли свого повного і об’єктивного висвітлення й аналізу. Тодішня влада СРСР намагалася її замовчувати. А ціна цієї війни – майже 77 тисяч загиблих, поранених, інвалідів. Серед них – кожен п’ятий з України. В період війни (1979-1989) на Україну ліг тягар 25 % усіх затрат і втрат СРСР. Близько 4 тисяч полтавців стали учасниками бойових дій в Афганістані. 81 чоловік не повернувся з поля бою. В експозиції представлені світлини афганських бойових буднів Миколи Васильовича Іващенка, двічі нагородженого орденом Червоної Зірки, нагороди і документальні матеріали офіцерів і солдатів, які загинули в горах Афганістану, – Валерія Грабчака, Олександра Бідного, Петра Бачкалова, Михайла Комарова, Євгена Четвертних, Володимира Мамая… Офіцер спецназу Олександр Лютий передав до музею зразки бойового спорядження, документи, по яких відбував у так звані «відрядження», предмети побуту афганських буднів. Одну із сторінок цієї війни написали і медики, зокрема М.М. Шик – начальник хірургічного відділення Кандагарського військового госпіталю.

nov hist afgan

«Полтавщина за роки незалежності України (1991-2011 рр.)».

Ця експозиція репрезентує кращі досягнення області в галузі промисловості, сільського господарства, культури за роки незалежності. У галузі економіки –  це нафтогазовидобувний комплекс, флагмани машинобудування України –  концерн «Крюківський вагонобудівний завод», НДІ вагонобудування, ВАТ «Кредмаш», ТОВ «Завод ГРЛ», ПрАТ «Автокраз», підприємство середнього бізнесу ПП «Елсек», корпорація «Ді-Стар», КБ «Аерокоптер» тощо; розповідається про кращі сільськогосподарські формування краю та їх керівників – Героїв України  О. Г. Коросташова, С. С. Антонця, Т. М. Корост, І. М. Балюка. Широко представлені кращі досягнення полтавців у розвитку медицини, шкільної та вищої освіти, архітектури, літератури, мистецтва та спорту. Окремим розділом представлено полтавців-учасників миротворчих місій ООН, Миргородську винищувальну бригаду. У 2013-2014 роках тисячі українців, серед яких і полтавці, брали участь у національно-патріотичних протестних акціях проти корупції, свавілля правоохоронних органів, а також на підтримку європейського вектора зовнішньої політики України. В експозиції представлені матеріали про полтавців – учасників Революції Гідності. Один із них – Ігор Сердюк – прапороносець 9-ї роти самооборони Майдану посмертно удостоєний звання Героя України. У 2014 році в результаті військових дій на Сході України були створені сили АТО. В музейній експозиції представлені наші земляки, які пройшли через Іловайський котел і Дебальцеве, «всі ті, що поклали життя за майбутнє твоє» - Денис Синюк, Олександр Горячевський, Петро Федоряка, Валерій Боняківський, Дмитро Коряк, Олександр Сирцов…

nov hist nezal

«Світло його зорі (до 100-річчя від дня народження Олеся Гончара)».

На виставці представлені матеріали із фондових колекцій музею – листи Олеся Гончара 30-70-х рр. ХХ ст. до друга юності – полтавського письменника Олеся Юренка, його твори з дарчими написами, документи й унікальні фотографії. Останній роман письменника «Твоя зоря», удостоєний Державної премії СРСР, можна вважати автобіографічним. «Це ж полтавська книжка! Прийміть її в дарунок від автора, якому і зблизька, і здалека видно шляхи полтавські», - писав письменник. Концепцією експозиції є не лише віхи життєвого шляху Олеся Гончара, пов’язані з Полтавщиною, а й літературне середовище, в якому жив і творив письменник, ті, кого він любив і хто любив його.

nov hist gonchar