Персоналії

Катерина Миколаївна Скаржинська (1852-1932), лубенська поміщиця, уроджена Райзер, дружина власника 4 тисяч десятин орної землі. Довгий час відвідувала Бестужевські курси у Петербурзі. У своєму маєтку на хуторі Круглик поблизу Лубен відкрила в 1885 р. історико-краєзнавчий музей, збір експонатів для якого розпочала ще раніше. Музей К. М. Скаржинської налічував 20000 експонатів. Структурно його збірки поділялись на такі галузі: археологія, етнографія, історія, природознавство. До складу зібрання також входили музейні пам'ятки народів інших країн, збірка стародруків та наукова бібліотека — понад 4000 томів.

По смерті чоловіка, продавши майже всі земельні володіння К. М. Скаржинська поселилася в Лозані (Швейцарія). Перед своїм від'їздом колекції передала музею Полтавського губернського земства. Ця колекція заклала підвалини музейних зібрань Полтавського краєзнавчого музею, державного архіву Полтавської області та обласної бібліотеки. Померла в Лубнах. Похована у Круглику.

Павло Павлович Бобровський (1861–194?) — уродженець м. Полтави, син лікаря, обрав військову кар'єру, випускник Петровсько-Полтавського кадетського корпусу. Після виходу у відставку колишній полковник оселився у столиці. В кінці ХІХ — на поч. ХХ ст. здійснив кілька мандрівок до Середземномор'я, країн Близького Сходу, Єгипту і Судану, подорожував по Середній Азії і Далекому Сходу, об'їздив Північне Причорномор'я і Кавказ.

Зацікавленість заможного туриста привела до придбання «на згадку», а згодом переросла у збиральницьку діяльність, на яку витрачалися значні кошти.

У 1894 р. колекціонер прийняв запрошення завідуючого природничо-історичного музею М. О. Олеховського взяти участь у створенні «відділу класичних старожитностей». З 1894 — 1917 р. від П. Бобровського до Полтавського краєзнавчого музею надійшло близько трьох тисяч експонатів.