Предмет, зображений на фото, входить до першої археологічної колекції  Природничо-історичного музею Полтавського губернського земства, нині Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського. Він був знайдений «госпожой Долгиловичъ» на Старополтавській горі біля Свято-Успенського кафедрального собору в Полтаві у 1890-тих роках. Це і засвідчує опис перших колекцій, укладений Михайлом Олеховським – першим завідувачем музею.

Під час пожежі у 1943 році, вірогідно, були втрачені документальні свідчення про артефакт, а сам він зазнав певних пошкоджень: з’явилися сліди пожежі, тріщини та кіптява. У такому стані, без супровідної документації цей експонат і досі залишається своєрідною загадкою першої археологічної колекції.

Ця загодковість полягає у тому, що ми не зустрічаємо для нього аналогій на території України. Його візуальні характеристики нетипові для мистецьких стилів XVIII-ХІХ ст. нашої країни. На здогадку докторки мистецтвознавства С. І. Ходжах, ця статуетка виконана у традиціях, характерних для південноамериканських племен кінця І – початку ІІ тис. н.е. Можливо, керамічний витвір був створений гончарем у ХІХ ст., який надихався південно-американським мистецтвом, а можливо, навіть, походить із Південної Америки.

За 30 років експонування у залі історії музею жодних коментарів відвідувачів з уточненнями щодо атрибуції "під знаком питання" ми так і не отримали.

Тож звертаємося до широкого загалу відвідувачів сторінки, колег, поціновувачів мистецтва надати ймовірні коментарі чи припущення в атрибуції цієї полтавської знахідки. Будемо щиро вдячні, за співпрацю.

23 12 07 arheo