Мистецтво Китаю має давні традиції, відрізняється розмаїттям і своєрідністю форм. Китайські митці створили чудові пам’ятки архітектури, живопису та скульптури, вироби прикладного мистецтва, котрі отримали широке визнання в усьому світі. Відомі своєю самобутністю і зразки зброярського мистецтва Китаю. Традиційна китайська зброя здавна привертала увагу дослідників і колекціонерів.

Серед зразків китайської зброї у колекції музею – меч «нювейдао», датований другою половиною ХІХ – початком ХХ ст.

Загальна довжина меча становить 945 мм. Клинок сталевий, малої кривизни, односічний, розширений до вістря. Із одним вузьким і одним широким долом у центральній частині. Вістря V-подібне.

Ефес відкритого типу. Руків’я нахилене до леза, обплетене текстильним шнуром із двома китицями. Голівка руків’я заокруглена. Гарда сталева у вигляді овального диску з широким бортом.

Прототипи меча «нювейдао» з’явились у Китаї ще наприкінці ХVІІІ ст., а остаточно конструкція сформувалась у 80-ті рр. ХІХ ст. Спочатку це була зброя цивільних. З кінця ХІХ ст. «нювейдао» надходить на озброєння регулярних військ і підрозділів самооборони. Отже, типологічно має відношення, як до військової, так і до цивільної зброї.

24 03 30 mech

Підготував Прохватіло Роман Вікторович, завідувач сектору пересувних і стаціонарних виставок науково-дослідного експозиційного відділу виставкової роботи Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського