27 травня 2024 р. наукові співробітники Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського взяли участь у відкритті виставки «Прийшли, заспівали, перемогли (1923–2023) До 100-річчя південноамериканської прем’єри «Щедрика», що відбулася у Полтавському національному педагогічному університеті імені В. Г. Короленка. Виставка складається з 12 банерів, де представлені копії унікальних документів та фото із архівів, бібліотек та приватних колекцій з України, Чехії, США. Родзинкою презентації стала перша платівка із записом «Щедрика», створена під час американського турне Української Республіканської Капели у 1919 році. Привезла до Полтави і презентувала виставку її авторка, невтомна культурна менеджерка, дослідниця української культурної дипломатії, засновниця Інституту Леонтовича, наукова співробітниця Інституту української археографії та джерелознавства імені М. С. Грушевського НАН України, Тіна Пересунько.

Виступаючі під час заходу науковці і гості виставки наголошували на тому, що травень по праву можна вважати місяцем Симона Петлюри, бо саме цього місяця ми відзначаємо роковини його народження і загибелі, а презентована виставка – це ще одна квітка до вінка вшанування нашого видатного земляка. Адже саме Симон Петлюра, очолюючи Директорію УНР, надзвичайно багато уваги приділяв культурній дипломатії України, вважаючи, що українці мають повідомляти всьому світові про свої традиційні цінності і модернові досягнення, демонструвати свою культурну унікальність і окремішність. «Завданням нашої роботи за кордоном було показати Європі душу і музичну творчість нашого народу», – писав Олександр Кошиць, диригент Української Республіканської Капели, відрядженої на закордонні гастролі урядом С. Петлюри. І це завдання Капелою було виконано з честю. «Українці прийшли і перемогли! Я думаю, ми мало про них знали і тяжко кривдили, коли несвідомо і без інформації з’єднували їх проти волі в одне ціле з народом російським», – сказав чеський диригент Ярослав Кржічка, відвідавши концерт українських музикантів. Ці слова набувають особливої ваги сьогодні, вони є суттєвим аргументом у суперечках про те, чи важлива культура в умовах війни, чи слід говорити про «культурний фронт», чи припустимо витрачати кошти на гастролі і участь українських мистців у міжнародних фестивалях та конкурсах. Тому проєкт Тіни Пересунько не про минувшину, він більшою мірою про сьогодення.

Під час презентації, до речі, було згадано цікавий факт про те, що Українська Республіканська Капела побувала свого часу і в Полтаві, про що свідчить існуюча світлина артистів на ганку Земського будинку.

Приємно зазначити, що під час заходу завідувачка науково-дослідного експозиційного відділу новітньої історії Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського Наталія Кузьменко отримала від ректорки ПНПУ імені В.Г. Короленка Марини Гриньової Подяку за багаторічну плідну співпрацю у справі практичної підготовки майбутніх фахівців у галузі музейництва, історії та археології.

Ми вдячні за запрошення організаторам заходу і рекомендуємо усім зацікавленим відвідати виставку, яка працюватиме до 31 травня.

24 05 28 shedtyk01

24 05 28 shedtyk01

24 05 28 shedtyk01

24 05 28 shedtyk01