Повсякденне життя українців віддавна нерозривно пов'язане із великою кількістю обрядових атрибутів. Серед них почесне місце посідає хатня куришка – глиняна кадильниця для ладану, яку використовували для обкурювання домівки на свята, щоб вигнати нечисть із хати. За це їх ще інколи називають «курушки-чортогонки». Ними ж навесні обкурювали садки, діжі у погребах, збіжжя й худобу.
Поширення такі кадильниці набули на Полтавщині, Чернігівщині, Слобожанщині, Східному Поділлі, Середньому Подніпров’ї у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст. Робили їх у вигляді закритої посудинки з вушком, увінчаної хрестиком. Таким чином, вони нагадували мініатюрний храм.
У верхній частині стінок кадильниці для виходу диму робили наскрізні отвори різної форми (кола, трикутники, хрести тощо). Кадильниці декорували поливою одного кольору, іноді рельєфом чи поліхромним розписом. У структурі цих виробів простежується рідкісне поєднання форм традиційного обрядового посуду та кацеї – кадильниці з руків’ям, одного з найдавніших типів богослужбового начиння.

23 01 19 kuryshka