З 1993 року 22 березня у багатьох країнах світу відзначають День водних ресурсів, або просто  — День води. Кожного року визначається окрема тема цього дня. Тема Дня води 2023 року: «Прискорення змін. Станьте тими змінами, які ви хочете бачити у світі». Це чудова нагода згадати, що всі великі зміни потрібно починати зі своїх власних думок, і замислитися, що кожен з нас може зробити для збереження такого цінного ресурсу, як чиста питна вода.
На Полтавщині природа розмістила величезні запаси якісної питної води. В ній оптимально і збалансовано розчинені всі необхідні організму людини мікроелементи. На відміну від міст, розташованих вздовж Дніпра, Полтава отримує воду з артезіанських свердловин із глибини кілька сотень метрів. Ця вода не має запаху, прозора і чиста, не потребує ніякої додаткової обробки. Кращої води немає в жодному українському місті. Тому нам, полтавцям, буває важко зрозуміти той факт, що нам дуже пощастило, що в інших регіонах України і в багатьох країнах світу чиста питна вода вже зараз є дефіцитним ресурсом.
Об’єм всієї води на планеті, включаючи океани, льодовики і та вода, яка міститься в живих організмах — 1400 млн. км2. Обсяг прісної води — 10 млн. км2, з яких 99 % - це ґрунтові води, 1 % - річки, озера тощо. І нарешті, вода, доступна нам для добування — 0,1 млн. км2. На даний час понад 2 млрд. людей на землі постійно страждають від нестачі чистої питної води.
У сучасному побуті ми часто легковажно ставимося до витрачання ресурсів – води, газу, електроенергії. Економія електроенергії в Україні зараз як ніколи актуальна, і також має значення для водних ресурсів, адже більша частина енергії в Україні виробляється саме гідроелектростанціями. Також електроенергія забезпечує роботу насосних станцій, які доставляють воду у наші оселі.
Кожному з нас під силу для економії води закривати кран, поки чистимо зуби, поки намилюємо руки, і в інших подібних випадках. Трохи складніше, але дуже важливо – постійно підтримувати цілісність домашнього водогону, вчасно ліквідувати протікання.
Зважаючи на те, що майже половина стічних вод не проходить належного очищення – зведіть до мінімуму забруднення, не виливайте в каналізацію масла, ліки, хімікати.
Відпочиваючи біля водойм – допомагайте формувати у людей відповідальне ставлення до води. Утримуйтесь від лайки. Так ви тільки збільшите об’єм негативу навколо. Пояснюйте людям важливість збереження чистої води спокійно і доброзичливо – тоді шанси, що вас почують, значно зростуть.
Починаймо зміни в собі – і разом ми змінимо світ!

    Підготувала Олена Штитьова, науковий співробітник науково-дослідного експозиційного відділу природи.

23 03 22 vodni