В День працівників ракетно-космічної галузі України та Міжнародний день авіації і космонавтики ми згадуємо видатних полтавців, які своїми винаходами, теоретичними розробками, прискорили освоєння повітряного простору.
Парашутні системи різних модифікацій масово використовуються в аерокосмічній індустрії багатьох країн світ. Творцем першого авіаційного ранцевого парашута є Гліб Євгенович Котельников. Його генеологічні корені – полтавські. В Полтаві працював його дід, народився батько. З Полтавою пов’язаний і період формування особистості винахідника під час навчання у 1-й чоловічій гімназії. У 1892 році він екстерном закінчив Полтавський петровський кадетський корпус і розпочав військову службу в 33-му Єлецькому піхотному полку, який був дислокований у Полтаві. Навчався в Київському юнкерському училищі. Перебував на військовій службі в 48 артилерійській бригаді до 1898 року. В чині поручика звільнився в запас і повернувся до Полтави де працював в губернському акцизному управлінні. Одруження з Юлією Волковою (донькою відомого полтавського художника В. О. Волкова) сприяло знайомству майбутнього винахідника з багатьма видатними митцями – М. О. Ярошенком, Г. Г. Мясоєдовим, Л. В. Позеном, що благотворно вплинуло на становлення його як творчої особистості. Гліб Котельников стає професійним актором у трупі Народного будинку, де виявив себе, як обдарований композитор, драматург і поет.
Поряд з театральною діяльністю постійно працював над винаходами і конструкторськими розробками. У 1910 році Гліб Євгенович став свідком першої авіатрощі, в якій загинув щирий українець, ініціатор відкриття пам’ятника Івану Котляревському, Левко Мацієвич. Саме ця трагедія спонукала Гліба Євгеновича на створення ранцевого парашута. Його винахід був значно кращим порівняно з іншими моделями, запропонованими за кордоном. Але військове відомство Росії, на жаль, відхилило цей винахід. Його геніальність і значущість були оцінені тільки в часи 1-ї світової війни, коли парашут РК-1 почав широко використовуватись для спорядження льотчиків. Отримавши патент за кордоном і світове визнання, Гліб Котельников значно вдосконалив свій винахід і створив ряд нових модифікацій парашутів різних типів: вантажних, гальмівних, спортивних, індивідуального користування, колективного рятування. На сьогодні парашутні системи Гліба Євгенійовича стали невід’ємною частиною сучасної авіації і світової ракетно-космічної індустрії.

23 04 12 kosm