Твори давньоєгипетського мистецтва та художнього ремесла зустрічаються у великій кількості на значній території від Піренеїв до гір Тянь-Шаню. Їх брали за зразок, їм наслідували. В значній мірі поширенню давньоєгипетських пам’яток слід завдячувати невтомним мандрівникам, купцям, ученим, увагу яких здавна привертав до себе Єгипет і його старожитності. Придбані ними матеріали нерідко осідали в багатьох музейних та приватних колекціях.
Давньоєгипетська колекція Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського склалася ще наприкінці ХІХ ст. – на поч. ХХ ст,. головним чином, завдяки меценацтву уродженця м. Полтави полковника Павла Павловича Бобровського (1860-194?). Часті поїздки, в тім числі і закордонні, у службових та особистих справах, знайомство з історією різних народів, їх культурою, традиціями надихали його на колекціонування предметів старовини.
Мандруючи країнами Африки, Передньої та Середньої Азії та Далекого Сходу він зібрав і подарував музеєві рідного міста велику колекцію пам’яток археологічного, етнографічного, геологічного, нумізматичного та філокартичного характеру (1894-1917 рр.). Серед них чільне місце зайняли предмети зі Стародавнього Єгипту. Ця добірка була однією з найзначніших серед його дарів і налічувала 215 од. Частина з них була придбана ним у Каїрському музеї під час розпродажу дублетних експонатів.
До давньоєгипетської колекції, зібраної П. П. Бобровським, увійшла також невелика кількість аналогічних предметів із зібрання К. М. Скаржинської, переданого нею у дар музею в 1906 р.
Основу колекції складають вироби художнього ремесла ІІ-І тис. до н. е. Найбільш ранні датуються ІV тис. до н. е., а найбільш пізні – першими століттями нашої ери. Серед предметів – різноманітні прикраси, керамічні вироби, посуд, світильники, амулети, статуетки, фрагменти фресок тощо. Більшість із них – це предмети, які відносяться до поховального інвентаря, що відображають релігійно-магічні уявлення стародавніх єгиптян, зокрема, амулети із зображенням давньоєгипетських богів (Бастет, Сехмет, Таурт, Гор, Шу, Бес, Хнум, Тот, Анубіс); спеціальні фігурки людей (ушебті) зі схрещеними на грудях руками і знаряддями праці, які повинні були виконувати замість господаря всю роботу в потойбічному світі; фігурки жуків-гнойовиків (скарабеїв), що символізують відродження; моделі поховального човна та саркофага; ритуальний посуд (канопи) тощо.
До Другої світової війни давньоєгипетська колекція розміщувалися на третьому мансардному поверсі у «народознавчому» відділі. На жаль, у 1943 р. частина збірки загинула, або була пошкоджена в результаті пожежі, влаштованої нацистами в будівлі музею. Сучасна колекція давньоєгипетських старожитностей налічує близько двохсот предметів.
У 1986 р. в музеї була влаштована виставка і видано каталог «Пам’ятки давньоєгипетського мистецтва у зібранні Полтавського краєзнавчого музею» (автор-укладач О. Б. Супруненко).
Пізніше, частина колекції експонувалася у відділі археології та кімнаті унікальних предметів, а також була представлена на виставці, організованої з нагоди проведення міжнародної конференції по єгиптології, за результатами якої було видано каталог (1991 р., 1998 р.).
Підготували: Любов Лугова та Ірина Курницька, старші наукові співробітниці науково-дослідного відділу фондів.