В околицях села Копили Полтавського району, на острові, утвореному нижче впадіння р. Коломака в р. Ворсклу, нижче автодорожнього мосту, віднайдені культурні нашарування неолітичної стоянки, що залягають у підводній частині в шарі піску на глибині близько 4 м від поверхні. Завдяки залученню аквалангістів були виявлені фрагменти ліпного посуду, що здебільшого належать до комплексу києво-черкаської культури дніпро-донецької неолітичної спільноти. Ці артефакти поповнили фондову збірку Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського у 2022 році.

Серед знахідок — фрагменти опуклобокого гостроденного горщика з манжетоподібним профільованим комірцем і загостреним відігнутим краєм. Горщик був декорований відбитками тонкого гребінцевого штампу— горизонтальними ялинковими композиціями із зовнішнього боку вінець, а також горизонтальним рядом наколів, що утворюють зі зворотного боку «перлинні» виступи. Глиняне тісто сіро-чорного кольору, зі значними домішками рослинності та дрібним піском. Діаметр горщика в реконструйованому вигляді — 34,5 см.

Частина фрагментів належать іншому горщику подібної форми, але менших розмірів (реконструйований діаметр — 32 см). Верх посудини мав манжетоподібне потовщення вінець без профілювання краю, орнаментацію, нанесену відбитками п’ятизубого штампу, а також рядок ямкових наколів під манжетом, що зі зворотного боку утворювали невеликі оздоблення-перлини, ледь стягнуту до середини верхню частину тулуба, коричнево-сіре ангобування поверхні. Глиняне тісто сіро-чорного кольору з домішками волокон рослинності та значним вмістом піску. Цікаво, що один із уламків зберіг конічний отвір, ймовірно — залишки давньої реставрації.

Також серед артефактів є фрагмент ямково-гребінцевої кераміки, а саме — ліпного тонкостінного горщика, з орнаментацією у вигляді суцільного пасма виступаючих наколів, між якими залишена тонка неорнаментована горизонтальна смуга. Тісто посудини сірого кольору з домішками дрібного піску, поверхня затерта до лискування.

Місце знахідки має перспективу на подальші дослідження.

23 12 28 arheo

Література:

Супруненко О. Б., Сидоренко О. В., Пономаренко Є.Є. Про деякі пам’ятки і нові знахідки з території Полтавщини. // Старожитності лівобережного Подніпров’я — 2015 : збірник наукових праць / Центр пам’яткознавства НАН України і УТОПІК; Інститут археології НАН України; ЦОДПА; [наук. і відп. ред. Супруненко О. Б.; редкол.: Івакін Г. Ю., Ковальова І. Ф., Кулатова І. М. та ін.]. — К. : Центр пам’яткознавства НАН України і УТОПІК, 2015. — С. 111 — 173.