Продовжуємо розповідь про життєвий шлях і мистецьку спадщину відомого різьбяра, представника української діаспори США Михайла Коргуна.

1994 року у видавництві «Мистецтво» побачив світ альбом «Михайло Коргун», присвячений творчості майстра. Переднє слово до видання підготував знаний полтавський мистецтвознавець, дослідник декоративно-ужиткового мистецтва Віталій Ханко. Віддаючи шану й повагу земляку, пан Віталій аналізує творчі здобутки Михайла Коргуна, у тому числі розглядає витоки його майстерності. Звернемось до цієї мистецької розвідки.

«Історична батьківщина відомого нині в діаспорі художника-різьбяра Михайла Коргуна — західна частина полтавського краю, волелюбна Пирятинщина. Козацький рід Коргунів, що з прадідів проживав у селі Яцини, традиційно займався хліборобством і допоміжними промислами, необхідними для задоволення хатніх і господарських потреб. За звичаєм дівчата і жінки вишивали і ткали, чоловіки обробляли дерево. Предківськими узорами вирізьблювали спинки, задки, люшні й притики до сільськогосподарського транспорту. Дід Михайла Коргуна Максим… столярував і бондарював. Батько Василь мав неабиякий хист до дерева, виготовляв скрипки. А вози й сани мережив візерунками. Михайло змалечку з цікавістю приглядався до батькових занять, разом із старшими братами прилучався до роботи над деревом.

Якось, оповідаючи про свою найпершу роботу – скульптурне зображення орла, Михайло Коргун згадав, що сам був вражений, як легко йому вдалося вирізьбити фігурку. Саме ремісницька вправність і любов до природної деревини, успадковані від своїх предків, дали змогу здібному майстрові в часи молодості виготовляти, як він називає, "забавки" і спортивні фігурки».

Далі були роки становлення митця. Наполеглива праця, навчання, пошуки себе у творчості. За словами Віталя Ханка «…різьбярство Михайла Коргуна — повнокровні мистецькі композиції, виконані із тонким смаком, артистичністю і філігранною технікою». Досягши вершин, майстер охоче передавав свої вміння охочим, бо саме так у далеких світах сіяв зерна любові до рідної України.

24 02 15 korgun01

24 02 15 korgun01

24 02 15 korgun01

Підготувала Тамара Кондратенко — головна зберігачка фондів

#Століття_Коргуна #Коргун_100
#Українська_діаспора #З_обох_боків_океану